Svrgnuti sirijski predsjednik Bašar al-Asad i njegova obitelj pobjegli su iz Damaska nakon što su sirijski pobunjenici u nedjelju zauzeli grad, čime je okončana njegova okrutna diktatura i gotovo šest desetljeća autokratske vladavine njegove obitelji. Asad je pobjegao u Rusiju. S njim i njegova supruga Asma al-Asad, koja se opisuje kao vrlo kontroverzna figura.
Asma je rođena u Londonu 1975. u sunitskoj obitelji iz Homsa, Asmina majka Sahar Otri bila je diplomat, a njezin otac Fawaz Akhras bio je kardiolog. Asma i njena dva mlađa brata odgojeni su kao sekularni muslimani i kod kuće su govorili arapski. Asma se školovala u Ujedinjenom Kraljevstvu, pohađala je Queen's College prije nego što je diplomirala informatiku i francusku književnost na King's Collegeu u Londonu.
Prema jednom novinaru koji je dobio poseban pristup prvoj dami 2010., Asma je odrasla jašući konje i bježala je s nastave kako bi provodila vrijeme sa svojim prijateljima na Oxford Streetu. Jedna je prijateljica otkrila da su je u školi zvali Emma: "Ne sjećam se da su je zvali Asma. Definitivno je bila samo Emma". "Nije se uopće isticala kao muslimanka, ne kao neke djevojke koje su nosile tradicionalniju nošnju. Ne biste pomislili da je ona bilo što osim Engleskinje", kazala je.
Kratko je boravila u New Yorku radeći u Deutsche Banci prije nego što se vratila u London da radi kao investicijski bankar u Morgan Stanleyju. Upravo je trebala započeti MBA na Harvardu kad je upoznala čovjeka koji će promijeniti tijek njezina života.
S 25 godina upoznala je Bašara al-Asada
Godine 2000., kada je imala 25 godina, Asma je bila na odmoru kod svoje tete u Damasku kada je upoznala Bašara, obiteljskog prijatelja. Bio je 10 godina stariji od nje i proveo je posljednjih nekoliko godina pripremajući se da postane sljedeći vođa zemlje, piše Women's Agenda.
U srpnju te godine Bašar je postao predsjednik Sirije. Bio je sin Hafeza al-Asada, koji je umro od srčanog udara mjesec dana prije.
Asma je putovala u Damask vikendima kako bi vidjela Bašara, da bi na kraju napustila svoj posao u Morgan Stanleyju i preselila se u Damask kako bi bila s njim. U prosincu te godine par se vjenčao, što je potaknulo glasine o novoj, naprednoj Siriji koja bi zastupala interese i sunitske većine i alavitske sekte, čiji je Bašar bio dio.
'Prva dama pakla'
Asma je angažirala PR tvrtku da uredi njezin imidž ugledne supruge mladog predsjednika. Osnovala je dobrotvorne ustanove i organizacije za mlade i druge marginalizirane skupine, uključujući Sirijsku zakladu za razvoj koja je tvrdila da financira humanitarne i razvojne inicijative. Zaklada je kritizirana zbog svojih veza s Bašarovim režimom i navodnog suučesništva u vladinom kršenju ljudskih prava. Njezini pokušaji da poboljša sliku o sebi uključivali su kontroverzni intervju za Vogue u ožujku 2011.
U članku koji je u međuvremenu redigiran na internetu i u tisku, Asma je opisana kao glamurozna, mlada i vrlo šik.
Do kraja te 2012. godine, zemlja je išla prema ratu. Mase su ubijale nedužne civile, dok su bombe bacane u gradove. Prema procjenama UN-a, više od 306.000 ljudi je ubijeno, a preko 6,7 milijuna raseljeno u desetljeću između ožujka 2011. i 2021. Tijekom tog vremena, Asma al-Assad je stajala uz svog supruga i šutjela dok su građani umirali od nasilja, gladi i siromaštva .
Rijetki su vjerovali da nije bila svjesna brutalnog režima svog supruga.The Guardian je 2012. godine objavio e-mailove koji su procurili iz privatnih računa para koji su pokazali da je Asma potrošila golem novac na odjeću, 'nakit optočen zlatom i dragim kamenjem, lustere, skupe zavjese i slike za slanje na Bliski istok'.
Čak i dok su bombe ubijale tisuće nevinih civila, Asma je nastavila financirati svoj raskošan način života, stekavši ekstravagantne materijalne posjede, uključujući vazu od 2802 dolara iz Harrodsa u Londonu i par štikla Christian Louboutin s kristalima od 4002 dolara. Procjena Ministarstva vanjskih poslova SAD-a iz 2022. godine izračunala je da je neto vrijednost obitelji negdje između 1 do 2 milijarde američkih dolara.
Godine 2016. dala je rijedak televizijski intervju s ruskim državnim informativnim kanalom u kojem nije otkrila svoje mišljenje o zločinima svog supruga, samo je priznala da se događa "neviđena" patnja.
"Nema obitelji u Siriji koja nije izgubila voljenu osobu", rekla je. Godine 2016. Asmi je dijagnosticiran rak dojke i podvrgnuta je liječenju. U svibnju ove godine 49-godišnjakinji je dijagnosticirana leukemija, što je izazvalo mješovitu reakciju i pristaša Asadovog režima i oporbenih aktivista.
Posljednjih tjedana, dok su sirijski pobunjenici napredovali prema glavnom gradu Damasku, Asma i njezin suprug pobjegli su u Moskvu sa svojom odraslom djecom kako bi dobili politički azil, kako je izvijestio Wall Street Journal.
POGLEDAJTE VIDEO: Sirijac Jamal Asad o stanju u Siriji: 'Režim se raspao kao kula od karata'