Svaki komad ovog željeza poviješću je ispisana stranica. Impresivan i pomalo zastrašujuć- jer vrijeme ga uništava. Godinama stoji poput duha. Upravo zbog toga lako će ga osuditi oni s manje znanja. Njegova obnova ne znači veličanje Tita, već uvijek neophodno učenje o prošlosti, kakvom god je mi doživljavali.
"Nije samo naš interes, dobro, to je prošlost i tako dalje, ali još uvijek možemo nešto pokazat. To je kao i, recimo, industrijska baština", izjavila je Stella iz Rijeke.
Galeb će se novcem iz europskih fondova obnoviti i postati muzej. Uz postojeću opremu tu će biti brojne dokumentacije, fotografije, videa i interaktivni sadržaji.
Sada je na brodu sve derutno, međutim uskoro će čitav brod biti obnovljen. Ono što je zanimljivo jest da će ovaj brod muzej biti potpuno prilagođen slijepim osobama i osobama u invalidskim kolicima.
Galeb je sagrađen za potrebe fašističke Italije, bio je talijanski pa njemački ratni brod, kada je i potopljen. Nakon Drugog svjetskog rata postaje poznat kao Titov brod, no i školski brod Jugoslavenske ratne mornarice. Na njemu se rodia ideja o pokretu nesvrstanih. Gotovo da nema stranog državnika koji po službenom dolasku u Rijeku nije pitao za Galeba. Ipak, riječki je gradonačelnik na meti kritika, na njega godišnje odlazi pola milijuna kuna proračunskog novca.
"Očito je da 'Galeb' mnogima smeta, meni je drago da on sa svojom poviješću ne smeta niti Europskoj uniji, niti ministarstvima koja su sudjelovala u procjeni ovog projekta. Uostalom, brod Galeb je zaštićen kao trajno kulturno dobro Republike Hrvatske i naravno naša je obaveza da o njemu brinemo", kazao je Vojko Obersnel, riječki gradonačelnik.
"Moje mišljenje je da će to poboljšat turističku sezonu, naučit ćemo nešto o povijesti grada i samo može dobro donijet za ovaj grad", kazao nam je Arsen.
A Rijeka je grad koji godinama strpljivo čeka da zabljesne i privuče turiste.