Zbog smrti mlade Iranke koja nije bila odjevena propisno prema iranskim zakonima ili joj se vidjela kosa, na ulice je izišlo tisuće prosvjednika. I ne samo u Iranu.
Više od 1000 uhićenih i 76 mrtvih, kažu aktivisti za ljudska prava dok iranske vlasti govore o 41 mrtvom i za sve krive tzv. izgrednike.
Društvenim mrežama kruže snimke žena koje pale svoje marame i šišaju kosu. Viču "Smrt diktatoru", i "Žene, život, sloboda".
Do slobode je došla Samaneh, bijegom u Hrvatsku. Ne nosi hidžab otkako je pobjegla iz Irana. U Hrvatskoj živi već tri godine. Ima šest sestara s kojima se nije uspjela čuti posljednjih deset dana - internet je ugašen.
"Zbog Mahse Amini je puno ljudi vani. Ona je kćer svih u Iranu. Ja sam Mahsa Amini, jer sam žena", kazala je Samaneh Fatemen Riehani, Iranka u Zagrebu.
22-godišnja Mahsa Amini uhićena je u Teheranu jer je maramu nosila "preopušteno". Uhitila ju je tzv. moralna policija - umrla je tri dana kasnije, nakon čega su krenuli prosvjedi. Svjedoci tvrde da su je tukli, vlasti da je umrla iznenadno zbog problema sa srcem.
"Ima jedan veliki auto - policajac pogleda koja je žena dobro, a koja nije dobro obučena. Koja ima hidžab, koja nema... I za muškarce je problem, ne možeš nositi kratke hlače, ali za žene još više", govori Samaneh.
I nije samo to - žene ne smiju voziti bicikl. Da ih muž tuče trebaju potvrdu četiri svjedoka. I sama je umalo bila žrtvom vlastitog supruga. I režima, koji nije pomogao.
"Ja odem na policiju jer je moj muž rekao da će me politi benzinom, a oni kažu - kad me polije da se vratim. Kakva je to zaštita?", pita se Iranka.
Samaneh nam pokazuje videe koje snimaju iranske žene. Bella ciao prepjevana na perzijski kruži internetom.
Ona natrag u Iran ne može. Kroz suze govori kako se nada da će tamo nešto promijeniti, zbog svojih sestara, njihov kćeri i svih ostalih žena.