Zabrana kineske društvene mreže TikTok u SAD-u je sada već vrlo izvjesna. Aplikacija je dospjela na američku "crnu listu" još za vrijeme prvog mandata Donalda Trumpa, a sada kada se Trump vraća u Bijelu kuću po drugi put, izvjesno je da se TikTok u SAD više neće moći koristiti.
Ipak, za sada nije jasno hoće li se to odnositi samo na naloge korisnika unutar SAD, ili će kompletan pristup internet lokacijama ove aplikacije biti onemogućen.
Pentagon i američka Mornarica su još krajem 2018. optužili kinesku kompaniju Byte Dance, sa sjedištem u Hong Kongu, koja inače stoji iza TikTok-a i njegove aplikacije "dvojnika" za kinesko tržište "Douyin", da se, u suštini, bave špijunažom i prikupljanjem podataka američkih građana u korist Pekinga.
Byte Dance je godinama to negirao, ali je ipak stavljen pod američke sankcije sa još dvije kineske telekomunikacijske kompanije, Huawei I ZTE.
Kinezi korak ispred Amerikanaca
Ipak, čini se da su Kinezi ovog puta bili korak ispred Washigton. Naime, u Kini postoji na desetine drugih društvenih mreža i aplikacija, poput 'We Chat', "Tencent QQ" i "Taobao". Jedna od njih, "Lemon 8", je u vlasništvu singapurskog "Hemophilia Ltd." koji je, pak, u većinskom vlasništvu - kompanije Byte Dance.
Tako, tehnički, Byte Dance može jednostavno prebaciti američke korisničke naloge s TikTok-a na Lemon-8, budući da ova aplikacija nije pod američkim sankcijama.
TikTok je inače godinama u potpunosti bio zabranjen na svim službenim uređajima Vlade SAD (Pentagona i drugih federalnih agencija), a njenim zaposlenicima je bilo "snažno preporučeno" i da je ne instaliraju na svojim osobnim smartfonima, kao ni na uređajima članova njihovih porodica.
POGLEDAJTE VIDEO: Je li ovo najluđi TikTok trend ikad? Lijenost je sada dobila novu dimenziju i ima čitavu vojsku pratitelja