TEROR U MJANMARU: /

Više od 500 mrtvih, pobunjeničke frakcije prijete hunti; Strah od 'potpunog građanskog rata'

Image

Najkrvaviji dan u Mjanmaru bio je u subotu kada su oružane snage ubile najmanje 107 civila, među kojima i sedam maloljetnika

30.3.2021.
12:34
VOYO logo

Mjanmarske snage sigurnosti ubile su više od 500 civila u prosvjedima koji su izbili nakon puča 1. veljače i svrgavanja izabrane čelnice Aung San Suu Kyi, a pobunjeničke skupine zaprijetile da će se pridružiti prosvjednicima ukoliko vojska nastavi s prolijevanjem krvi.

Nastavak terora

Mjanmarski generali oglušili su se na osude i sankcije Zapada i nastavljaju svoj teror kako bi zaustavili prodemokratske prosvjede i štrajkove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Udruženju za pomoć političkim zatvorenicima (AAPP), pobunu protiv vojne hunte životima je do sada platilo 510 ljudi, među kojima su brojni učenici i studenti. Najkrvaviji dan je bio u subotu kada su oružane snage ubile najmanje 107 civila, među kojima i sedam maloljetnika.

Image
VOJSKA JE UBILA OVU DJEVOJČICU DOK JE TRČALA OCU U NARUČJE: /

Ona je sada najmlađa žrtva brutalne represije u Mjanmaru

Image
VOJSKA JE UBILA OVU DJEVOJČICU DOK JE TRČALA OCU U NARUČJE: /

Ona je sada najmlađa žrtva brutalne represije u Mjanmaru

Image

Neredi u Mjanmaru.

Bojazan od prerastanja stanja u 'potpuni građanski rat'

Više pobunjeničkih frakcija je stoga danas zaprijetilo da će uzeti oružje u ruke protiv hunte. "Ako snage sigurnosti nastave ubijati civile, pridružit ćemo se prosvjednicima i uzvratiti", poručile su pobunjeničke skupine među kojima je i Vojska Arakana (AA). Radi se o dobro naoružanoj skupini s više tisuća boraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima Debbie Stithard iz Međunarodne federacije za ljudska prava (IFHR), postoji bojazan da će stanje prerasti u "potpuni građanski rat". "Hunta ne popušta i ne želi učiniti nikakve ustupke, a prosvjednici, do sada uglavnom miroljubivi, pozvali su u pomoć naoružane skupine kako bi se zaštitili", rekla je Stithard.

Od stjecanja nezavisnosti Mjanmara 1948., brojne etničke skupine su u sukobu sa središnjim vlastima i žele veći stupanj autonomije, pristup prirodnom blagu kojim ta zemlja obiluje, ali i dio novca od unosne trgovine drogom.

Vojska je s nekoliko pobunjeničkih skupina posljednjih godina dogovorila prekid vatre te je čak povukla AA s popisa terorističkih organizacija. No, vojska je ovaj tjedan pokrenula nekoliko operacija na jugoistoku zemlje, ciljajući jednu od najvećih oružanih skupina Karensku nacionalnu uniju (KNU) zbog napada i zauzimanja jedne vojne baze i likvidacije više vojnika.

Ovo je prvi takav događaj u tom području unazad 20 godina. Tijekom 1980-ih, KNU je pod oružjem imala oko 20.000 ljudi. Prema podacima iz 2006, taj se broj spustio na oko 4000. U bijegu pred nasiljem, iz Mjanmara je na Tajland pobjeglo oko 3000 ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo