Kako je potvrdila Grupacija kože i obuće Privredne komore Srbije, Talijani su izabrali Srbiju kao najpogodniju zemlju zbog sporazuma o slobodnoj trgovini s Rusijom, Bjelorusijom te s državama članicama sporazuma Cefta. Tako je izvoz iz Srbije oslobođen carinskih i drugih pristojbi, a usto ima brojnu kvalificiranu i jeftinu radnu snagu koja je bez posla, jer su u procesu privatizacije mnoge njezine tvornice prestale postojati. Kako piše Poslovni dnevnik, Srbija ima povoljan carinski aranžman i sa SAD-om, tako da su izvozne mogućnosti velike.
Talijanska tvornica Exbut u Poljskoj, u kojoj se na dan proizvodi 20.000 pari cipela, najavila je potpuno preseljenje u Srbiju jer Poljska više nije konkurentna. I tvrtka Ferax International već je otvorila predstavništvo u Beogradu, a predstavnici su već konstatirali kako Srbija ima velik potencijal za razvoj obućarske industrije te tradiciju u toj gospodarskoj grani.
Pored proizvodnje gotovih cipela, talijanska poduzeća zainteresirana su i za proizvodnju pojedinih dijelova obuće kako bi ispunili obvezu prema kojoj 51 posto proizvedenih dijelova mora biti napravljeno u Srbiji, da bi se mogle koristiti pogodnosti liberaliziranog izvoza na rusko tržište i zemalja u okruženju.
Zanimanje za suradnju s talijanskim tvrtkama pokazale su tri knjaževačke tvrtke: Sabina, Relaks i Plastomed, od kojih posljednja proizvodi potplate. Suradnju želi i vranjski Mineks koji proizvodi dijelove za obuću, zatim Sandra iz Požarevca koja proizvodi visokomodne ženske cipele i namjensku obuću za policiju i vojsku. Želju za proizvodnu kooperaciju pokazao je i Ukus iz Kovačice, koji 70 posto vlastite proizvodnje izvozi, ali ima tri puta veće proizvodne kapacitete, piše Poslovni.