U središtu svjetske pozornosti ponovno su talibani u Afganistanu koji nakon povlačenja američkih i savezničkih trupa munjevito i gotovo bez ikakvog otpora zauzimaju najveće gradove te zemlje.
Gotovo je, predsjednik je napustio zemlju
Preostao im je još jedino glavni grad, Kabul, u koji su već počeli ulaziti, te je preuzimanje neminovno, budući da su dužnosnici potvrdili da je afganistanski predsjednik Ashraf Ghani napustio zemlju, javlja The Sun. Ghani je navodno otputovao u Tadžikistan. Talibani sada pregovaraju s vladom kako bi osigurali mirno preuzimanje bez nepotrebnog krvoprolića.
Prije svega nekoliko dana, dužnosnici SAD-a procjenjivali su kako će Talibanima trebati 30 dana da uopće dođu do Kabula, a 90 da ga osvoje - ali oni su to učinili zapanjujućom brzinom, a mnogi gradovi pali su praktički bez ispaljenog metka zbog straha od civilnih žrtava i odmazde.
I tako će sada Talibani ponovno doći na vlast u Afganistanu 20 godina nakon što su ih SAD i saveznici svrgnuli s te pozicije. Čini se kako bi sada mogao uslijediti masovni egzodus civila koji se ne slažu s politikom koju vode Talibani.
Društvo u kojem žene nemaju nikakva prava
Naime, njima je cilj uspostaviti državu u kojoj će vladati najstroži šerijatski zakoni i društvo u kojem žene nemaju nikakva prava.
"Nekoliko djevojaka vozilo se u rikši iz škole kući i Talibani su ih na putu zaustavili i išibali jer su nosile sandale u kojima su im se vidjela stopala. Optužili su ih da to nose kako bi privukle mlade muškarce", posvjedočila je Nilofar, izbjegla učiteljica iz pokrajine Takhar.
Tvrdokorni oblik sunitskog islama
Dnevnik.hr piše da je talibanski pokret rođen u vjerskim školama u Pakistanu, gdje su se obrazovali mladi Afganistanci iz većinski paštunskih područja. Na paštunskom jeziku Taliban znači učenik. U tim školama propovijedao se tvrdokorni oblik sunitskog islama kao rješenje za patnje i podjele među afganistanskim narodom.
"Mnogi islamski teolozi govore kako to nema veze niti s islamom niti s bilo kakvim religijskim učenjem, pogotovo zato što se bazira i na nasilju. Bazira se i na isključivosti, što nijedna religija ili barem neka velika svjetska religija ne prakticira", rekao je za Novu TV Vedran Obućina, politolog i stručnjak za Bliski istok.
Sredinom devedesetih Talibani počinju osvajati Afganistan, a 1996. u njihove ruke pada i glavni grad Kabul. Te godine proglasili su Islamski emirat.
"Oni su dobro organizirani, na lokalnom terenu. Imaju određenu ideologiju koja je na neki način prisutna i u plemenskim kodovima raznih naroda i etničke zajednice u Afganistanu. I ono što je najvažnije, putem raznih kriminalnih aktivnosti, prije svega krijumčarenjem droge, daju novac ljudima da prežive", kaže Obućina.
'Šibali su moju majku jer je na nekoliko minuta otkrila lice'
Talibanski režim bio je srušen nakon američke invazije 2001. godine. Dotad je ondje vladao najstroži šerijatski zakon na svijetu. Kazna za ubojstvo i preljub bila je javno smaknuće, a za krađu rezanje ruke. Zabranjeni su bili televizija, glazba, umjetnost i sport. Muškarci nisu smjeli brijati brade, a žene su morale burkama potpuno prekrivati tijela. Žena nikamo nije smjela ići bez muške pratnje.
"U eri talibana majka me izvela na sladoled. Vidjela sam kako talibani šibaju moju majku jer je na nekoliko minuta otkrila lice", prisjetila se Zarmina Kakar, aktivistica za ženska prava.
Ne čudi stoga tolika zebnja zbog onoga što će se dogoditi kada talibani ponovno osvoje cijeli Afganistan.