TAJNOVITA BAZA U SAMOM SRCU AFRIKE: /

Američki špijuni u Nigeru imaju jasan cilj, a njihovo postrojenje raste i raste...

Image

CIA u tajnosti razvija zračnu bazu na sjeveru Nigera kako bi mogla kontrolirati terorističke skupine u subsharskom području, no ograničena je najnovijom uredbom Joea Bidena

9.3.2021.
17:09
VOYO logo

Najpoznatija, a po mnogima i najmoćnija obavještajna organizacija, američka CIA, nastavlja sa aktivnostima koje su slabo poznate širokoj javnosti. Iako je administracija predsjednika Joea Bidena ograničila zračne napade dronovima, zrakoplovna baza u Dirkou na sjeveru Nigera i dalje raste. Taj je objekt nastao 2018. godine u sklopu malog komercijalnog aerodroma te je služio za izviđanje aktivnosti u jugozapadnoj Libiji, ali i praćenje aktivnosti Al Kaide, Islamske države i drugih ekstremističkih skupina koje djeluju u Nigeru, Čadu i Maliju.

Nove satelitske snimke koje je objavio The New York Times, pokazuju kako je baza znatno proširena, pista znatno produljena, a mogu se vidjeti i letjelice poput borbenog drona MQ-9 Reaper ili zrakoplova za potporu u specijalnim operacijama U-28A

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bidenov savjetnik za Nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, 20. siječnja je uputio direktivu prema vojsci i CIA-i po kojima oni moraju dobiti dozvolu Bijele kuće za napad na terorističke organizacije u slabo razvijenim područjima gdje nema američkih kopnenih snaga, poput Somalije, Jemena i Libije. Za vrijeme Donalda Trumpa, vojska i CIA su, u skladu s okolnostima, same odlučivali hoće li napasti ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Val nasilja u Sahelu

Ovakva odluka dolazi u trenutku kada se val nasilja proširio Sahelom, odnosno subsaharskim dijelom Afrike koji se proteže od Senegala do Sudana. Djelovanja Islamske države na tom prostoru proširila su djelovanje terorista i na ranije mirna područja, poput Obale Bjelokosti, Benina, Toga i Gane, gdje Pentagon ima logističko središte. Umjesto slabljenja islamističkih skupina, Pentagon je krenuo u obuzdavanje prijetnje.

"Sigurnost se i dalje pogoršava u Sahelu, a kako se nestabilnost širi, prijeti i obalnoj, zapadnoj Africi. Ne možemo zanemariti da će trajni sukob u Africi i dalje stvarati prijetnje američkom osoblju, partnerima i interesima", poručio je Colin Kahl, kandidat predsjednika Bidena za najvišeg dužnosnika Pentagona, Senatskom odboru za oružane snage u pisanim odgovorima na pitanja uoči prošlotjednog saslušanja.

Afričko zapovjedništvo Pentagona upravlja dronovima MQ-9 Reaper iz glavnog grada Nigera, Niameya koji je udaljen 1280 kilometara od Dirkoua te iz zračne baze u Agadezu koji je udaljen 560 kilometara. Iako je vojska otamo pokretala svoje zračne napade na militante Al-Qaide i Islamske države, ništa se nije zbivalo od rujna 2019.

Stoga se analitičari pitaju što će SAD-u zračne operacije vojske i CIA-e iz istog područja. Odgovor možda leži u tome što je Francuska, doduše bezuspješno, izvela zračne napade dronovima na pobunjenike u Nigeru, Burkina Fasu i Maliju. Štoviše, Međunarodna organizacija za krize primijetila je da bi se moglo postići više fokusiranjem na pokušaje stvaranja mira u lokalnim zajednicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pariz i njegovi partneri trebali bi preusmjeriti svoj pristup prema naporima koji naglašavaju upravljanju, a posebice smirivanje eskalirajućih napetosti među zajednicama i između zajednica i države u ruralnim područjima, što džihadisti iskorištavaju te poboljšanjem vladinog pružanja osnovnih usluga građanima", stoji u izvješću.

Vojska kao pokriće CIA-i

Baza u Dirkouu nastala je 2018. kao odgovor na zasjedu militanata u kojoj su ubijena četiri američka vojnika. Radi pokrića, ona je označena kao baza američkog ratnog zrakoplovstva, no od početka je njome upravljala CIA. Baza je ipak dio političkih previranja s kojima se susreće američka vojska, jer je glasnogovornica Zapovjedništva za Afriku, Nicole Kirschmann potvrdila da se baza u Dirkouu smatrala "izgubljenom" te da zapovjedništvo nije sudjelovalo u njenoj izgradnji. No, kako onda objasniti da je pista produljena na gotovo 3200 metara, iako zasad nema hangara u kojima bi se mogli smjestiti borbeni zrakoplovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još ranije, Barack Obama je odobrio vojne napade dronovima, dok je CIA-u ostavio po strani. No, njen program nije u potpunosti ugašen, već je revitaliziran 2017. pod paskom tadašnjeg direktora, Mikea Pompea. No, tek treba vidjeti što će Bidenova administracija učiniti s obzirom na to da još uvijek prikuplja podatke o procjenama žrtava u napadima izvan područja vojnih djelovanja u Trumpovoj eri. Republikanci su to, naravno, kritizirali.

"Ova je akcija još jedna birokratska zapreka koju je stvorila Bidenova administracija, a koja će neprijateljima donijeti prednost u odnosu na Sjedinjene Države i naše saveznike", rekao je predstavnik Mike Rogers iz Alabame, viši republikanac u Odboru za oružane snage Doma, a pridružio mu se predstavnik Texasa, Michael McCaul, stariji republikanac u Odboru za vanjske poslove Zastupničkog doma.

Stručnjaci za protuterorizam upozoravaju da bi bez Pentagona i CIA-e, koje podupiru francusku misiju u Sahelu, sigurnosna situacija mogla izmaći kontroli. "Al-Qaida i Islamska država proširile su operacije u Sahelu. Troškovi poslovanja Dirkoua, financijski i politički gledano, izuzetno su niski", rekao je Bill Roggio, urednik Long War Journala, web stranice koju vodi Zaklada za obranu demokracija koja prati vojne udare na militantne skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo