Cijene nafte zadržale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad 76 dolara, poduprte nadom trgovaca da će nova varijanta koronavirusa omikron tek blago naštetiti globalnoj potražnji.
Londonsko je tržište danas zatvoreno zbog praznika, a u elektroničkoj trgovini cijena barela bila je u plusu 17 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 76.30 dolara.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 91 cent nižoj cijeni, od 72.88 dolara.
Trgovinu u SAD-u pritisnulo je više od 1300 otkazanih nedjeljnih letova zbog širenja omikrona koji je desetkovao pilote i ostale zaposlene, a prisilio je i nekoliko kruzera da otkažu pristajanje.
Globalni oporavak
"Manje putovanja znači i manju gospodarsku aktivnost u SAD-u, a to pak smanjuje cijenu barela na američkom tržištu", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e, dodavši ipak da cijene možda odražavaju stabilan oporavak svjetskog gospodarstva od koronakrize.
"Ključne su posljedice (omikrona), zasada, poremećaji u isporuci robe i usluga zbog izolacije radnika, posebice u zračnom prometu", ističe Halley.
"To će vjerojatno izazvati tek kratkoročnu nervozu na tržištima i neće narušiti očekivanja o globalnom oporavku u 2022.", špekulira.
Cijene nafte pale su od prvih medijskih izvješća o omikronu 26. studenoga više od 10 posto, a u prošlom su tjednu porasle, budući da prvi podaci upućuju na zaključak da nova varijanta koronavirusa izaziva tek blage simptome.
U iščekivanju sastanka
"Iako se omikron širi brže od svih ostalih dosadašnjih varijanti covida-19, kakvo-takvo olakšanje donijela je vijest da većina ljudi zaraženih omikronom pokazuje blage simptome, barem za sada", rekla je Leona Liu iz singapurskog DailyFX-a.
Tržište pozorno prati i razgovore svjetskih sila i Irana o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, koji su danas nastavljeni u Beču. Iran je priopćio da je u fokusu njegov izvoz nafte, ali čini se da je u toj temi do sada postignut tek skroman napredak, dodaje Reuters.
Investitori će također pozorno pratiti sljedeći sastanak vodećih proizvođača, najavljen za 4. siječnja. Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici odlučit će na tom skupu hoće li i u veljači povećati proizvodnju za 400 tisuća barela dnevno, unatoč omikronu.
OPEC zbog praznika ni danas nije objavio cijenu barela košarice svojih članica.