SVE ŠTO TREBATE ZNATI / Ukrajinska protuofenziva protiv Putinovih agresora: Tri glavna cilja, što je do sada napravljeno, kako su Rusi odgovorili...

Image
Foto: AFP

Obje su strane ostvarile pobjede na bojnom polju u prvim danima onoga što su Ukrajinci opisali kao potencijalnu prekretnicu u ratu

5.9.2022.
21:09
AFP
VOYO logo

Nastavlja se ukrajinska protuofenziva pokrenuta kako bi se vratio nazad prvi veliki grad koji je pripao Rusiji, Herson, dok ukrajinske snage napadaju zapovjedna mjesta, a moskovske trupe uzvraćaju kopnenim napadom kako bi spriječile operaciju, piše Al Jazeera.

Glasnogovornica ukrajinskog južnog zapovjedništva, Natalia Humeniuk, rekla je da su ukrajinske trupe uništile skladišta streljiva i pontonske mostove kako bi spriječile kretanje ruskih rezervi. "Naši uspjesi su uvjerljivi i uskoro ćemo moći otkriti više informacija", rekao je Humeniuk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva negira izvješća o ukrajinskom vojnom napretku i tvrdi da su ruske trupe razbile snage Kijeva. Ukrajinska vojska objavljuje malo vijesti o napretku protuofenzive koju je pokrenula početkom tjedna u regiji Herson.

Izvijestila je da su pogođene dvije veze koje su Rusi koristili za prelazak rijeke. Mostovi su značajni za opskrbu ruskih snaga zapadno od rijeke Dnjepar, na kojoj leži Herson. Obje su strane potvrdile uspjehe na bojnom polju u prvim danima onoga što su Ukrajinci opisali kao potencijalnu prekretnicu u ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protok plina je na nuli

U međuvremenu, glavni stožer Ukrajine u petak je priopćio da su ruske snage granatirale desetke gradova i mjesta, uključujući Harkiv - drugi po veličini grad u Ukrajini - na sjeveru i regiju Donjecka na istoku.

Od ruske invazije u veljači, više od sedam milijuna ljudi napustilo je Ukrajinu, tisuće su ubijene, a gradovi pretvoreni u ruševine u onome što Kijev i Zapad nazivaju ruskim "neisprovociranim agresorskim ratom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva svoje akcije naziva "specijalnom vojnom operacijom" kako bi zaustavila širenje NATO-a u okolnim zemljama, oslobodila Ukrajinu od nacionalista i zaštitila zajednice koje govore ruski.

Do subotnjeg razvoja događaja došlo je u trenutku dok su se Moskva i Kijev međusobno okrivljavale za akcije u nuklearnoj elektrani Zaporožja, koju su okupirali Rusi, gdje su inspektori Ujedinjenih naroda stigli u četvrtak u misiji pomoći u sprječavanju radijacijske katastrofe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KAKVA EKSPLOZIJA! /

Nevjerojatna snimka: Ukrajinci razorili rusko skladište streljiva; Ipak, stiglo je upozorenje: 'Čeka nas teška zima...'

Image
KAKVA EKSPLOZIJA! /

Nevjerojatna snimka: Ukrajinci razorili rusko skladište streljiva; Ipak, stiglo je upozorenje: 'Čeka nas teška zima...'

Turski predsjednik Tayyip Erdogan rekao je ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u telefonskom razgovoru da njegova zemlja može igrati ulogu posrednika u vezi s nuklearnom elektranom Zaporožja.

Vladimir Rogov, proruski dužnosnik u regiji Zaporožja, rekao je da su ukrajinske snage granatirale najveću europsku nuklearnu elektranu nekoliko puta, a glavni dalekovod do stanice bio je srušen, zbog čega je bila prisiljena koristiti rezervne izvore energije, kao što se dogodilo prošli tjedan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski energetski div Gazprom je u međuvremenu odgodio nastavak isporuke plina, što je potez koji produbljuje europske probleme s osiguranjem goriva za tešku zimu.

'Najozbiljnija situacija'

Inspekcijski tim UN-a, predvođen šefom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaelom Grossijem, izdržao je intenzivno granatiranje kako bi došao do elektrane u Zaporožju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo nije prvi put da je tim IAEA-e otišao na mjesto oružanih neprijateljstava", rekao je Tariq Rauf, bivši voditelj organizacije za verifikaciju i sigurnost, ističući da je IAEA poslala inspektore u Irak 2003. i u bivšu Sovjetsku Republiku Gruziju tijekom borbi.

"Ali ova situacija u Zaporožju, mislim da je to najozbiljnija situacija u koju je IAEA ikada poslala ljude, tako da je to bez presedana."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grossi je, nakon povratka na teritorij pod kontrolom Ukrajine, rekao da je fizički integritet elektrane narušen nekoliko puta. Izvješće se očekuje početkom sljedećeg tjedna, a dva stručnjaka IAEA-e ostaju u postrojenju na duži rok.

"Bilo je trenutaka kada je bila vidljiva pucnjava - teški mitraljezi, topništvo, minobacači dva ili tri puta bili su stvarno vrlo zabrinjavajući, rekao bih, za sve nas", rekao je Grossi o putovanju njegova tima kroz aktivnu ratnu zonu kako bi došli do elektrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Demilitarizacija postrojenja'

Situaciju dodatno komplicira ruska okupacija nuklearne elektrane. Mjesto se nalazi na južnoj obali golemog rezervoara na rijeci Dnjepar, 10 km (šest milja) preko vode od ukrajinskih položaja.

Obje strane optužuju drugu za granatiranje u blizini postrojenja, kojim još uvijek upravlja ukrajinsko osoblje i opskrbljuje više od jedne petine električne energije Ukrajine u mirnodopskim uvjetima. Kijev također optužuje Rusiju da ga koristi za zaštitu svog oružja, što Moskva negira. Rusija se dosad opirala pozivima međunarodne zajednice da povuče trupe iz tvornice i demilitarizira područje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozvao je tim IAEA-e da napravi nešto više pored inspekcija i pisanja izvješća. "Nažalost, nismo čuli ono glavno od IAEA-e, a to je poziv Rusiji da demilitarizira postrojenje", rekao je Zelenskij.

Racija u stilu komandosa?

Ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je da Ukrajina nastavlja koristiti oružje svojih zapadnih saveznika za granatiranje elektrane. Odbacio je tvrdnje Kijeva i Zapada da je Rusija u elektrani postavila teško naoružanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko gradova u blizini elektrane bilo je pod ruskim granatiranjem u četvrtak, rekao je gradonačelnik regionalnog vijeća Mykola Lukashuk.

Rogov, proruski dužnosnik, rekao je da su ukrajinske snage granatirale Enerhodar, grad koji drži Rusija u blizini elektrane. Ponovio je optužbe da je Ukrajina izvela napad komandosa na objekt s gliserima na rijeci. Ukrajinski dužnosnici su to odbacili kao izmišljotinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri glavne mete

Prema navodima ukrajinske vojske, cilj protuofenzive je ponovno uspostavljanje kontrole u dijelovima Hersona, Zaporižja i Mikolajiva. Područje Hersona bilo je jedno od prvih koje je ruska vojska zauzela u Ukrajini već u prvim danima rata. Do početka lipnja, ruske trupe kontrolirale su oko 95 posto Hersonske regije, što je pored Luganske regije, jedina regija u Ukrajini koju je ruska vojska uspjela skoro u cjelini zauzeti, piše Nova.rs.

Također, Herson je drugi najveći grad u Ukrajini pod ruskom okupacijom nakon Mariupolja, a ova regija ima i veliku stratešku važnost, s obzirom na to da je njenim zauzimanjem Rusija pod svoju kontrolu stavila velike dijelove priobalnih područja duž Azovskog i Crnog mora, što su i rute koje Ukrajina koristi za izvoz žitarica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedan razlog zbog kojeg je Hersonska regija važna za Rusiju je što je zauzimanjem ovog dijela Ukrajine uspostavljen dio kopnenog koridora između poluotoka Krim i Donbasa, odnosno Donjecke i Luganske regije gdje su prije osam godina proruski separatisti jednostrano proglasili Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku (DNR i LNR).

Iz istog razloga Rusiji je važna i regija Zaporižja koja se nalazi između Hersonske i Donjecke regije na koju se naslanja regija Lugansk. Zauzimanjem ovih teritorija Rusija je uspostavila kopneni put Lugansk-Donjeck-Zaporižje-Herson-Krim koji je Krimskom mostom povezan s Rusijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U regiji Zaporižja postotak teritorija koji ruska vojska kotrolira je manji – oko 75 posto. Međutim, u toj regiji ruska vojska uspjela je zauzeti nuklearnu elektranu Zaporižje, najveću nuklearnu elektranu u Europi. Tjednima unatrag, dvije strane međusobno se optužuju za granatiranja kompleksa elektrane, dok svijet strahuje od nuklearne katastrofe.

U regiji Mikolajiva, koja se nalazi između Hersonske regije i regije Odese sa zapadne strane, ruske snage kontroliraju tek oko 10 posto teritorija. To je i razlog zbog kojeg ruska vojska nije uspjela zauzeti luku Odesa za gotovo 200 dana rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendumi o pripajanju Rusiji

Proruske vlasti, koje je ruska vojska nametnula nakon okupacije, objavile su početkom svibnja da se spremaju održati referedume o pripajanju Rusiji. Kao jedan od mogućih datuma održavanja tih referenduma spominje se rujan, dok je opcija broj dva, koju uglavnom spominju proruski separatisti iz Hersonske regije, “do kraja godine”.

Planirani referendumi trebali bi biti nalik onom koji je u ožujku 2014. godine održan na Krimu, nakon čega je Rusija priznala Krim kao dio svog teritorija, što Ukrajina i ostatak svijeta smatraju aneksijom. Prema do sada poznatim informacijama, referendumi bi se trebalo održani u Hersonskoj i Zaporiškoj regiji, dok bi manji dio Mikolajviske regije koji je pod ruskom kontrolom trebao biti uključen u Hersonsku regiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proruske vlasti iz Hersona već su poduzele prve korake prema pripajanju Rusiji dodjeljivanjem ruskih putovnica stanovnicima te regije i izdavanjem putovnica Ruske federacije svim bebama rođenim u toj regiji od uspostavljanja ruske vojno-civilne administracije 2. travnja. Također, u Hersonskoj regiji, proruske vlasti su promijenile nastavni plan i uskladile ga s ruskim te uvele rublju kao službenu valutu.

Što je ukrajinska vojska napravila do sada?

Ukrajinska vojska objavila je malo vijesti o napretku kontraofenzive. Zapadni mediji objavili su da je ukrajinska vojska uspjela zauzeti nekoliko sela u Hersonskoj regiji, međutim iz Kijeva to nije potvrđeno. Kako je ranije navedeno, pogođeni su mostovi zapadno od rijeke Dnjepar na kojoj se nalazi grad Herson, a koje su ruske trupe koristile za snabdijevanje svojih trupa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinske snage nekoliko puta su gađale Antonovski most na Dnjepru američkim raketama HIMARS, ali ruska strana tvrdi da most nije uništen, već samo oštećen, kao i da su popravci u tijeku. Riječ je o ključnom mostu na Dnjepru koji ruske trupe koriste za snabdijevanje, ali i za dopremanje artiljerije u Herson.

Ruski odgovor na ukrajinsku akciju

24 sata nakon što je ukrajinska vojska objavila početak kontraofenzive, rusko ministarstvo obrane objavilo je da je “propala ukrajinska ofenziva na jugu”.

“Oružane snage Rusije odbile su danas ofenzivu ukrajinskih trupa u regijama Mikolajiv i Herson, koja je izvršena po naredbi Zelenskog, a ukrajinske snage su pretrpjele velike gubitke”, objavilo je rusko ministarstvo 30. kolovoza.

Ruska strana također tvrdi da ukrajinske trupe nisu uspjele probiti liniju na frontu, navodeći da su te tvrdnje “lažne”. Međutim, istog dana, 30. kolovoza, ruska vojska počela je razmještati svoje trupe u Hersonskoj regiji.

FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo