Suradnici napuštaju bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schroedera zbog njegove bliskosti Rusiju i Vladimiru Putinu. Portal Pionner prvi je donio vijest kako su ured bivšeg kancelara napustila trojica zaposlenika, među kojima je i Albrecht Funk, njegov dugogodišnji voditelj ureda i pisac njegovih govora.
Funk je vodio Schroederov ured više od 20 godina, a prošlog je tjedna odlučio dati ostavku zbog razlika u mišljenju oko ruske invazije na Ukrajinu, odnosno Schroederova stava o njoj.
Funk je navodno svom šefu preporučio da da ostavku na sve nadzorne pozicije u ruskih tvrtkama, a slično su mu poručili i ostali savjetnici.
Raspad Schroederova tima
Schroeder se distancirao od agresije, ali je na pitanje o odgovornosti kazao da je bilo mnogo pogrešaka s obje strane. Proteklih tjedana je i nekoliko visoko pozicioniranih političara SPD-a pozvalo Shrodera da se distancira i prekine sve odnose s Rusijom.
Funk sada ima pravo na povratak u aktualnu admninistraciju te bi posao mogao naći kod njemačkog kancelara Olafa Scholza. U ovom trenutku nije poznato hoće li Schroeder dobiti zamjenu za svoje ljude.
Bivši njemački kancelar Gerhard Schroeder, koji je blizak s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i ruskim energetskim sektorom, osudio je u četvrtak rusku invaziju na Ukrajinu, ali i pozvao da se ne prekidaju posve veze s Moskvom. "Rat i patnje koje on donosi za stanovnike Ukrajine moraju se zaustaviti što je moguće prije. To je odgovornost ruske vlade", poručio je Schroeder na LinkedInu.
I Scholz se distancirao od mentora
"Zadnjih se godina puno govorilo o pogreškama i propustima u odnosima između Zapada i Rusije. I bilo je puno pogreški - na obje strane", dodao je bivši njemački kancelar, koji je u vlastitoj zemlji postao nepoželjan zbog svojih uskih veza s Putinom.
"Što se tiče budućnosti, treba paziti da neophodne sankcije ne presjeku posve političke, gospodarske i civilne veze koje još postoje između Europe i Rusije", savjetovao je 77-godišnji Schroeder, koji bi u lipnju trebao ući u nadzorni odbor Gazproma. Schroeder je već član upravnog vijeća Rosnefta, prve ruske naftne kompanije, te odbora dioničara Sjevernog toka 2, kontroverznog rusko-njemačkog plinovoda koji je Njemačka u ponedjeljak suspendirala.
Njegove veze s Rusijom predmet su sve glasnijih kritika u Njemačkoj i zadnjih se tjedana govori da bi mu trebalo ukinuti povlastice koje koristi kao bivši kancelar. I sadašnji kancelar Olaf Scholz nedavno se distancirao od svojeg bivšeg mentora.
Rat u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.