STRUČNJAK POJASNIO ŠTO NAS ČEKA NAKON PANDEMIJE: /

'Svijet će doživjeti trostruki šok koji nas stavlja u stanje bez presedana'

Image
Foto: Profimedia

Recesija će se najprije vidjeti u krizi poslovanja, a svijet će dugo trpjeti posljedice

26.3.2020.
6:57
Profimedia
VOYO logo

Broj zaraženih i mrtvih od zaraze koronavirusom svakog dana raste. Svijet se suočava s krizom kakva već dugo nije viđena, a ona neće prestati kad se izliječi posljednja zaražena osoba. Osjećat će se posljedice pandemije koronavirusa još godinama, i to najviše u svjetskom gospodarstvu.

Pisao je o tome tajnik Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) Angel Gurria, a njegov je tekst izašao na stranicama OECD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gurria je naglasio kako je pandemija koronavirusa pokrenula "veliku ekonomsku krizu koja će unazaditi društvo u narednih nekoliko godina". Krizu zbog pandemije nazvao je "najvećim ekonomskim, financijskim i društvenim šokom 21. stoljeća".

Image
DRŽAVA ĆE PRATITI NAŠE MOBITELE: /

Mijenja se zakon, Vlada želi novu metodu u borbi protiv koronavirusa

Image
DRŽAVA ĆE PRATITI NAŠE MOBITELE: /

Mijenja se zakon, Vlada želi novu metodu u borbi protiv koronavirusa

'Duboko zamrzavanje svjetske ekonomije'

Njegova prognoza mnogo je crnja od početnih. Naime, stručnjaci su prije njega predvidjeli kako će pandemija imati posljedice na gospodarstvo, ali da će se dosta brzo oporaviti, a ne da će sve to skupa trajati nekoliko godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Taj šok će donijeti dvostruki problem. Prvi je zaustavljanje proizvodnje i lanaca opskrbe u zahvaćenim zemljama, a drugi je opadanje konzumacije koji će dovesti do pada povjerenja konzumenata. Mjere koje donosimo će obuzdati širenje virusa, ali će i svjetsku ekonomiju staviti u stanje "dubokog zamrzavanja" bez presedana, napisao je Gurria. Recesija će se najprije vidjeti u krizi poslovanja.

Image
Foto: Profimedia

February 3, 2020, Brussels, BELGIUM: OECD Secretary-General Angel Gurria answers questions during a press conference regarding a study on the economical situation of Belgium by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), Monday 03 February 2020 in Brussels. BELGA PHOTO BENOIT DOPPAGNE, Image: 496223813, License: Rights-managed, Restrictions: * EXCLUSIVE to ZUMA: Belgium, France, Germany, Luxembourg and Netherlands Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Benoit Doppagne / Zuma Press / Profimedia

STOŽER SKRATI RADNO VRIJEME DUĆANA, A ŠTO NAPRAVE HRVATI? Navale na benzinske postaje – sada su one nove točke zaraze

Zajedničko zaustavljanje virusa

Da bi institucije diljem svijeta odgovorile na te izazove, Gurria poziva da države što prije u suradnji zaustave širenje koronavirusa, zatim dogovore zajedničke mjere za održanje globalne ekonomije, a banke i vladine agencije da zajedno naprave sve što je potrebno da vrate povjerenje građana.

Bitno je, dakle, da se svijet ujedini kako bi spasio ekonomiju. No ujedinjenje nikad nije bilo baš najjednostavnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U našem svijetu mnogi se problemi više ne mogu riješiti unutar državnih granica. Bilo da govorimo o virusu, migracijama, zaštiti okoliša ili terorističkim napadima. Suradnja država ostavlja pozitivne tragove i bit će puno efikasnija za svaku državu nego kad bi djelovali sami", zaključio je Gurria.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo