Propao Thomas Cook /

Stotine putnika zapele i u Hrvatskoj: 180 godina stara britanska kompanija podlegla dugovima

Image
Foto: AP Images

Oko 600.000 putnika diljem svijeta neće stići kući onako kako je planiralo

23.9.2019.
19:07
AP Images
VOYO logo

Propao je Thomas Cook - najstarija turistička kompanija na svijetu. Otkazani su svi letovi, a stotine tisuća putnika od jutra se pokušavaju vratiti kući. Neki od njih zapeli
su i na aerodromima u Hrvatskoj. Vlada Velike Britanije preuzet će troškove povratka putem osiguravajućih društava.  Nakon dugih pregovora tijekom vikenda nije postignut dogovor s vjerovnicima. 

Oko 600.000 putnika diljem svijeta neće stići kući onako kako je planiralo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Thomas Cook, najstarija, inače britanska, turistička agencija je bankrotirala. Javnosti se obratio predsjednik Uprave s izjavom, za koju se, kako sam kaže, nadao da je nikad neće morati dati.

"Znam da će ovakav ishod za mnoge ljude biti poražavajući, uzrokovat će mnogo tjeskobe i stresa. Želim se ispričati 21.000 svojih kolega za koje znam da će biti slomljena srca", rekao je Peter Fankhauser, predsjednik Uprave Thomasa Cooka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tradicija stara 180 godina

Dugovi, konkurencija, pad dionica... Sve to leđa turističkog diva nisu podnijela.

Počeli su s poslovanjem davne 1841. godine. Sjedište tvrtke je u Londonu, a upravljala je hotelima, odmaralištima i aviokompanijama. Tvrtka je vlasnik 105 aviona i ima urede u 16 zemalja. Kako je propala tvrtka, tako je bez posla ostala 21.000 radnika. 

Stotine putnika zapele su i u Hrvatskoj. Zadnji let u Dubrovnik trebao je biti u listopadu. Sezonska linija Thomasa Cooka letjela je dvaput na tjedan. Posljednji avion za Dubrovnik bio je onaj iz Manchestera.

"Što se tiče zadnjeg leta, jučer on je dovezao 134 putnika, međutim britanske vlasti su se pobrinule da već organiziraju svoje predstavnike koji će davati sve potrebne obavijesti putnicima o tome kako će se vratiti svojim kućama", govori za RTL Danas direktor Zračne luke Dubrovnik Frano Luetić. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Zračnoj luci Split otkazana su dva leta, a priliku za put kući čekalo je više od 400 putnika.

"Sve je u suradnji s britanskim zrakoplovim vlastima jer one imaju posebnu agenciju koja se brine o svemu i posebne fondove. Kažu da je ovo jedna od najvećih mirnodopskih  migracija, odnosno najveći povratak britanskih državljana na Otok", rekao je pomoćnik direktora Zračne luke Split Pero Bilas.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je zadnje slijetanje aviona turističke kompanije koja je preživjela dva svjetska rata, ali ne i dugove od gotovo dvije milijarde funti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo