Znanstvenici sa Sveučilišta Aston uspjeli su modificirati postojeće optičke kabele i mrežne uređaje kako bi ubrzali slanje podataka za čak 1,2 milijuna puta, uz mogućnosti daljnjeg poboljšanja.
Novi sustav koristi postojeće optičke kabele, ali i novu vrstu mrežnih rutera i optičkih procesora (koji podatke pretvaraju u svjetlosne signale). Iako je malo vjerojatno da će ovakav sustav uskoro biti dostupan običnim korisnicima, ovo također pokazuje da je 100 do 150 puta brži internet vrlo blizu realizacije.
Današnje postojeće optičke i bežične mreže, preko kojih većina korisnika pristupa internetu, također su daleko od svojih maksimalnih mogućnosti. Internet provideri često žele dodati nove korisnike postojećim mrežama u budućnosti, a postojeće ograničiti u količini podataka i brzini pristupa internetu.
Brži internet svakako će biti potreban, budući da stručnjaci procjenjuju da će do 2030. godine internet koristiti gotovo 7 milijardi ljudi u svijetu (danas ga koristi oko 5,5 milijardi), a da će oko 4,5 milijardi imati brzi pristup (broadband).
Google već nekoliko godina nudi svoju Google Fiber optičku mrežu u SAD-u, s brzinama od jednog gigabita u sekundi, a na nekim lokacijama čak i 8 Gig Fiber s osam megabita u sekundi. 'Starlink', mreža satelita za pristup internetu tvrtke Space X, trebala bi u skoroj budućnosti omogućiti brzine između 25 i 220 megabita u sekundi.
POGLEDAJTE VIDEO: O internet prijevarama: 'Postoji mogućnost povrata, odmah se javite…'