Ministarstvo vanjskih poslova Srbije priopćilo je u ponedjeljak da je proglasilo Hrvoja Šnajdera, prvog tajnika u hrvatskom veleposlanstvu u Beogradu, personom non grata. Šnajdera se optužuje da je prekršio Bečku konvenciju koja regulira diplomatsko-konzularne odnose time što je vrbovao građane Srbije za hrvatsku tajnu službu, a za što postoje čvrsti dokazi koje su prikupili sigurnosni organi, navodi Kurir.
Na protjerivanje hrvatskog diplomata, Hrvatska je odgovorila protjerivanjem savjetnika veleposlanstva Srbije u Zagrebu.
"Sukladno članku 9. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, odlučili smo da se savjetnik srbijanskog veleposlanstva u Zagrebu Petar Novaković, proglasi personom non grata", kazao je ministar Grlić Radman u obraćanju medijima.
Šnajder je navodno stvarao mrežu agenata i organizirao njihov rad za hrvatsku službu. U Srbiji se sada u medijima pojavljuje sumnjiva retorika o interesima Republike Hrvatske.
"Njihov primarni interes je dokazati neke ratne zločine kako bi sakrili svoje zločine koje su činili tijekom rata i stvorili takvu klimu da se protjerani Srbi ne mogu vratiti u Hrvatsku. Sve to u cilju očuvanja etničke čistoće Hrvatske", tvrdi Ljuban Karan, umirovljeni časnik KOS-a. Karan je istaknuo da su u Srbiji prisutne mnoge obavještajne službe, a da je Hrvatska tamo uvijek imala velik broj agenata te bila uspješna u špijunaži.
Karan smatra da su važno područje interesa Hrvatske - granice. "Oni ne priznaju i nisu zadovoljni granicama na Dunavu, pa pokušavaju preko svojih agenata postići pomicanje te granice unutar Srbije kako bi kontrolirali obje strane Dunava. S tim namjerama obično rade neke međudržavne poslove i odatle traže moćne ljude za vrbovanje, obično na određenim državnim pozicijama", ispričao je Karan za Kurir.
U Srbiji navodno djeluje oko 3000 špijuna, a glavni cilj njihovih aktivnosti je promjena vlasti, istaknuo je dekan Fakulteta za sigurnosne studije u Beogradu, Miroslav Bjegović. On smatra da hrvatsku aktivnost od devedesetih godina prošlog stoljeća dokazuje i više pravomoćnih presuda na srpskim sudovima.
"Njihove stalne teme od interesa su, pored sigurnosno povjerljivih podataka, i sporna pitanja Srbije i Hrvatske, zatim sve ono što bi moglo imati negativan odjek u međunarodnoj zajednici o pitanju položaja Srbije", rekao je Bjegović koji je inače bio časnik tzv. "vojske Krajine" za vrijeme Oluje u kolovozu 1995.
POGLEDAJTE VIDEO: Grlić Radman nakon protjerivanja hrvatskog diplomata iz Srbije: Odgovaramo recipročno. Protjerujemo i mi srpskog