U jednominutoj snimci osam muškaraca položili su ruke na skup i zakleli se na odanost "emiru vjernika" i "kalifatu muslimana". Oni su najvjerojatnije izveli niz krvavih napada na Šri Lanki prošloga tjedna u kojima je ubijeno više od 250 ljudi. I taj prizor govori kako je daleko od toga da je ISIS nakon poraza na bojištu u Siriji i Iraku nestao kao globalna prijetnja, piše CNN.
U nekoliko dana nakon napada na Šri Lanki, ISIS-ova internetska publikacija al Nabaa objavila je "podizanje zastave kalifata u novim arenama" najavljujući dane koji će donijeti razočaranje i patnju neprijateljima Alaha. Video je objavila novinska agencija povezana s ISIS-om.
Vođe ISIS-a skriveni 'ispod zemlje'
Iako se još ne zna mnogo o tome tko stoji iza terorističkih napada na Šri Lanki, stručnjaci za borbu protiv terorizma jedinsteni su u stavu da male islamističke skupine na tom otoku nisu mogle izvesti tako složeni napad bez pomoći izvana, piše CNN. Onih osam muškaraca sa slike koju je objavio ISIS navodno su bili napadači sa Šri Lanke snimljeni u trenutku kada su prisegnuli na vjernost toj terorističkoj skupini. Analitičar za borbu protiv terorizma Bruce Hoffman smatra da bi napadi na Šri Lanki bili iskorak u organizacijskom i logističkom mogućnostima za bilo koju ekstremističku skupinu.
Na to se nadovezuje još niz pitanja među kojima i ono je li "centralni ISIS" koji je značajno oslabljen u u posljednje tri godine, sposoban organizirati i usmjeriti napade diljem svijeta?
CNN-ov dopisnik s ratišta u Siriji, Ben Wedeman, koji je izvještavao o brobama za zadnje uporište ISIS-a u Baghouzu, smatra da je bilo mogo mogućnosti za bijeg glavešina ISIS-a dok su se vodile borbe za to mjesto. Po njegovom mišljenju, mnogi će i dalje ostati "pod zemljom" dobro skriveni u Iraku i Siriji čekajući priliku za napade.
Sljedeće područje djelovanja ISIS-a je Indija?
U siječnju je, primjerice, jedna ćelija ISIS-ovih "spavača" uspjela izvršiti samoubilački napad u Manbiju na sjeveru Sirije u kojem je poginulo najmanje 14 osoba, uključujući četvoricu Amerikanca. Samo proteklog tjedna, borci ISIS-a organizirali su iznenadni napad na Al Kawm u pustinji blizu Palmire.
Aimen Dean, koji je bio pripdnik Al Qaide prije nego što je postao suradnik britanske obavještajne službe, za CNN je iznio procjenu da se na području Sirije i Iraka i dalje nalazi čak 5.000 boraca ISIS-a. I prema drugim procjenama, tisuće, a ne stotine boraca i zapovjednika ISIS-a, napustili su područje samozvanog kalifat nakon pada Mosula i Rake 2017. godine.
"Ne znamo koliko ih je poginulo, ali procjenjujemo da ih je najmanje 50 posto preživjelo. Osobno smatram da je taj postotak i veći" , kaže Edmund Fitton-Brown, UN-ov kordinator za nadzor ISIS-ovih djelovanja.
Prema nekim obavještajnim izvorima, dio pripadnika ISIS-a prešao je u Pakistan i u Afganistan. Procjenjuje se također da bi ISIS mogao odabrati Indiju kao svoje sljedeće područje djelovanja gdje bi mogao otežavati muslimansko-hinduističke napetosti. Osim toga, pregrupirala se i mreža ISIS-a koje je ove godine izvela nekoliko terorističkih napada. Na Filipinima je skupina bliska ISIS-u pet mjeseci držala dijelove grada Marawi.
Indonezija, malezija, Egipat, Saudijska Arabija, Jordan...
"Indonezija, Malezija, Egipat, Saudijska Arabija i Jordan zemlje su u kojima će povratnici iz redova ISIS-a predstavljati značajnu prijetnju", kaže Aimen Dean.
Uz preživjele borce poraženog kalifata postoje i brojni simpatizeri ISIS-a tako da ideja Islamske države sigrno nije ugašena. Vodstvo ISIS-a dugo se pripremalo za novu fazu svoga postojanja. Prije nego što je poginuo u napadu bespilotnom letjelicom, glasnogovornik ISIS-a Abu Mohammed al-Adnani izjavio je kako gubitak teritorija neće značiti kraj te skupine.
Procjena imovine kojom raspolaže ISIS, po riječima Fitton-Browna, kreće se između 50 i 300 milijuna dolara. Prihodi kalifata investirani su u legalne biznise i oprani kroz banke. Dean procjenjuje da je operacija na Šri Lanki mogla koštati između 30.000 i 40.000 dolara.
"Novac je definitvno prebačen izvan granica Iraka i Sirije. Zalihe novca i zlata prenesene su na druga mjesta", kaže Fitton-Brown.
Sve u svemu, još od napada na SAD 11. rujna 2001. svjedočimo vremenu transnacionalnog džihada. Globalni doseg terorizma od tada je potaknut radikalizacijom putem interneta, šifriranim porukama i lakoćom globalnih putovanja, piše CNN.
Gdje god da se preostali vođe ISIS-a skrivaju - vjerojatno u pustinjama zapadnog Iraka - oni će nastojati, kao na Šri Lanki, terorističkim napadima potpaliti vjerski animozitet. Ili, kako Edmund Fitton-Brown kaže: "Moramo živjeti s tom prijetnjom. To je moderni svijet."