Povjesničarka Dubravka Stojanović jedna je od prvih profesora s beogradskog Fakulteta političkih znanosti koji su dali podršku prosvjedima u Srbiji protiv "znakova diktature" aktualne vlasti u Srbiji te je u razgovoru za Al Jazeeru Balkans, prokomentirala teško društveno-političko stanje te države.
Ona je potpisala zajedno s drugim profesorima dokument u kojemu piše da su "građanima Srbije ukinute političke, ekonomske i kulturne slobode koje su temelj modernih europskih demokracija, ali i da su urušene institucije i primjena zakona, a opći interesi podređeni osobnim i partijskim".
Tvrdi se da se u ponašanju aktualne vlasti prepoznaju "brojni znakovi diktature“. Pritom su posebno upozorili na probleme u obrazovanju i znanosti, na nekažnjavanje plagijata i lažnih diploma, čime se "urušava obrazovni sustav".
Znakovi diktatorske vladavine
Na pitanje što je to diktatorsko u vladavini Aleksandra Vučića, Srpske napredne stranke i njihovih partnera na vlasti, Stojanović tvrdi da su svi znakovi tu.
"Svi znakovi su tu... Vučić je ukinuo medije, izbore održava skoro svake godine čime ih čini besmislenima, vladajuća većina ulaže stotine amandmana na zakone koje sami predlažu i time uzimaju cijelo vrijeme za raspravu. Vrijeđa sve koji i trepnu drugačije od njega.
Neprekidno vrši verbalno nasilje koje prerasta i u fizičko... Sve je netransparentno, institucije su potpuno ukinute, sve odluke donosi on. Počeo je predlagati sudske odluke i prekoravati tužiteljstvo, ukinuo je podjelu vlasti.
Integracije su farsa, ogromna je proruska propaganda, utječe na bitno pogoršanje odnosa u regiji – posebno sa Crnom Gorom, Makedonijom i Bosnom i Hercegovinom, a odigrava i odlične smečeve s Hrvatskom i Kosovom, čime opet regiju uvodi u mnoge rizike, a Srbiju izolira. Što biste više i gore?", pita se ova povjesničarka.
Sustav nikada nije dubinski promijenjen
Ona tvrdi da je sloboda postojala nakon 2000. godine, da nije bilo toliko straha i neslobode medija kao danas, međutim sustav "nikada nije dubinski promijenjen".
"Uvijek se svodio na partijsku državu koja je negacija vladavine prava. Vlast nikada nije bila stvarno podijeljena, sudstvo nikada nije bilo stvarno neovisno i učinkovito, parlament nikada nitko nije slušao", smatra ona.
Nadodala je da je nacionalna politika uvijek bila prioritet pred modernizacijom i razvojem te da se nikada nitko nije ogradio od "ratnog programa iz '90-ih".
Prema njezinu mišljenju, Vučić je sve to samo pogoršao.
Autoritarni sustav u interesu većine
Na pitanje zbog čega u Srbiji kroz povijest opstaje autoritarni sustav kojeg vode autoritarne vođe i koji narušava demokratske standarde, Stojanović je rekla da takav sustav opstaje jer je u interesu većine.
"Taj sustav je 'patentirao' Nikola Pašić krajem 19. veka i mi od tada, skoro u kontinuitetu, imamo partijsku državu. Takav sustav opstaje jer je u većinskom interesu. Stranka na vlasti nema ograničenja, a njeni članovi se bogate u dubinskoj korupciji".
Prema njezinu mišljenju građanima je također dobro jer znaju da je za rješavanje problema dovoljno ući u stranku i ne moraju se brinuti oko komplikacija demokracije, odgovornosti i truda.
"Partijska država dubinski korumpira društvo. A u općem siromaštvu to je sustav koji nudi preraspodjelu tih mrvica. U interesu tih sustava nije izlazak iz siromaštva, jer kako bi onda vječno vladali? I tako se napravio taj začarani krug. Partijska država trune i vuče na dole cijelo društvo, a ono ima sve manje snage da podigne glavu", rekla je profesorica.
Stalni izbori kao ismijavanje demokracijeaaa
Nove Vučićeve najave da će građani Srbije na proljeće ponovno na izbore Stojanović shvaća kao "ismijavanje parlamentarizma i demokracije".
"Kao: 'pa eto, stalno imate izbore, šta hoćete više? Nisu izbori slučajno predviđeni za svake četiri godine: treba nešto i raditi, a ne samo biti u kampanji non-stop."
Kriza obrazovnog sustava
Prokomentirala je i krizu obrazovnog i znanstvenog sustava u kojemu vladaju prepisivanje, plagiranje i kupovina diploma. Smatra kako strah i nečinjenje Sveučilišta po pitanju doktorata koji su dokazano plagirani te napredovanja njihovih autora, samo pokazuje nedostatak vrijednosti sustava.
"Time se ismijava cijeli sustav obrazovanja, pokazuje da to ništa ne vrijedi i da su svaki trud i učenje besmisleni. Svako tko ozbiljno radi javno se prikazuje kao obična budala. Zato Sveučilište mora ustati, jer ovo je obrana posljednje linije. Ako se ona prijeđe, društvo odlazi u nepovrat u kojem nema više nijedne vrednosti i u kojem je sve dozvoljeno", zaključuje Stojanović.