ŠPIJUNKA KOJA JE IZDALA AMERIKU: / Imala je pristup državnim tajnama, a onda se fascinirala velikim neprijateljem SAD-a i krenula u akciju

Image
Foto: AFP
15.2.2019.
20:09
AFP
VOYO logo

U srijedu su američki dužnosnici objavili da je podignuta optužnica protiv 39-godišnje Monice Elfriede Witt, bivše agentice u kontraobavještajnoj službi američkog vojnog zrakoplovstva koja je 2013. godine napustila službu te potom prešla na islam i prebjegla u Iran. U optužnici se tereti za izdaju.

Witt je studirala perzijski jezik i u kontraobavještajnoj službi američkih zračnih snaga radila je od 1997. godine, među ostalim i na programima tajnih misija u Iraku, Saudijskoj Arabiji i Kataru. Sredinom 2013. navodno se, iz još neznanih razloga, razočarala u američku vladu i napustila službu. Ubrzo potom pojavila se u iranskom veleposlanstvu u Kabulu u Afganistanu, piše New York Times.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
AMERIČKA AGENTICA IZDALA DOMOVINU I OTIŠLA U IRAN: /

'Razotkrila je identitet tajnog agenta i ugrozila njegov život'

Image
AMERIČKA AGENTICA IZDALA DOMOVINU I OTIŠLA U IRAN: /

'Razotkrila je identitet tajnog agenta i ugrozila njegov život'

Imala je pristup nizu obavještajnih programa

Nju se tereti da je surađujući s iranskom Revolucionarnom gardom tamošnjem režimu otkrila jedan američki tajni obavještajni program te identitet jednog agenta američke obavještajne službe dovodeći ga time u životnu opasnost. Za njom su američke vlasti izdale međunarodni uhidbeni nalog vjerujući da se nalazi u Iranu.

"Ovaj slučaj razotkriva opasnosti kojima su izloženi naši obavještajci kako bi ih se pridobilo i okrenulo protiv vlastite domovine i nacije kojoj su se zakleli služiti", priopćio je jučer John C. Demers, šef odjela odjela za nacionalnu sigurnost pri Ministarstvu pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njegovom priopćenju ne spominje se je li Witt prouzročila ikakvu štetu američkim obavještajnim operacijama. Ona je, naime, imala pristup nizu vojnih obavještajnih programa, a i blisko je surađivala s FBI-jem na protuobavještajnim pitanjima te je znala identitete nekolicine iranskih doušnika s kojima su surađivale američke obavještajne agencije.

Image

This image released on February 13, 2019 shows the Missing Person page of the FBI website for Monica Elfriede Witt, 39, a former US air force counterintelligence officer. - The US Justice Department charged the former air force intelligence officer on February 13, 2019 with spying for Iran, saying she exposed a US agent and helped the Revolutionary Guard develop cyber targets in the US military. US officials said Monica Witt, who worked for years in US Air Force counterintelligence, had an "ideological" turn against her country and exposed US intelligence operations against Tehran. (Photo by HO / FBI / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / FBI " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Napustila službu, fascinirala se Iranom i prešla na islam

Jedna osoba koja je dobro poznavala Witt kazala je za New York Times da je ova, radeći u Vojnom zrakoplovstvu, u jednom trenutku postala nezadovoljna, a istodobno se fascinirala perzijskom kulturom i prešla na islam. Početkom 2012. otputovala je u Iran na konferenciju pod nazivom "Holivudizam" ("Hollywoodism", pojam koji se u Iranu i islamskom svijetu koristi za opsi američke imperijalne politike) održanu pod pokroviteljstvom Revolucionarne garde,a s ciljem širenja antiameričke propagande.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na toj je konferenciji Witt pristala pojaviti se na nekoliko videosnimki kritizirajući SAD. Te su snimke objavili iranski mediji, a tada su je prepoznali i u SAD. Po povratku u SAD posjetili su je službenici FBI-ja te ju upozorili da je iranske obavještajne službe pokušavaju unovačiti u svoje redove.

Ona je agentima FBI-ja kazala da nikada ne bi odala povjerljive podatke koje zna. No, prema navodima optužnice, Iranci su je nastavili vabiti, a u lipnju 2012. iranska novinarka američkog podrijetla Marzieh Hashemi došla je u SAD kako bi je angažirala za svoj antiamerički film na kojemu je tada radila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Surađivala s iranskom Revolucionarnom gardom

Godine 2013. Witt je ponovno otputovala u Iran na konferenciju o holivudizmu. Ondje se susrela s članovima Revolucionarne garde i ponovno iznijela kritičke stavove o SAD-u i američkoj vladi. Navodno im je tada izrazila želju da emigrira u Iran. U optužnici se također navodi da je često komunicirala s Marzieh Hashemi, a posao koji je obavljala u američkoj vojsci opisala kao "zlo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naposljetku je otputovala u Afganistan kako bi ondje ljude podučavala engleskom jeziku. Ondje je ponovno stupila u kontakt s Irancima, a navodno ju je frustrirala njihova nepovjerljivost prema njoj. Kada im je dala do znanja da bi mogla, poput čuvenog američko "zviždača" Edwarda Snowdena otići u Rusiju, Iranci su se trgnuli.

"Daju mi ​​novac da odem u Dubai gdje ću čekati odobrenje iz tamošnjeg iranskog veleposlanstva. Tako su ljubazni...", napisala je u e-mailu kojeg je po svemu sudeći poslala iz Tadžikistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužitelji također navode kako je Witt u kolovozu 2013. poslala e-mail Marzieh Hashemi naslovljen "Moja biografija i poslovi koje sam radila", a u kojem su bili i neki američki vojni dokumenti. Tog je mjeseca pobjegla u Iran i počela surađivati s Revolucionarnom gardom. Dobila je stan i računalnu opremu na korištenje. Tužitelji ističu da je pretraživala račune Amerikanaca na Facebooku stvarajući tzv. "ciljne pakete" osoba potencijalno zanimljivih iranskim obavještajnim službama.

Image

This image released on February 13, 2019, courtesy of the FBI shows a wanted poster for Monica Elfriede Witt,39, a former US air force counterintelligence officer. - The US Justice Department charged a former Air Force intelligence official February 13, 2019 with spying for Iran, saying she exposed a fellow US agent and helped the Revolutionary Guard target her former colleagues for cyber attacks. US officials said Monica Witt, who worked for years in US Air Force counterintelligence, had an "ideological" turn against her country and defected in 2013, turning over information on US intelligence operations against Tehran. (Photo by HO / FBI / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / FBI/HANDOUT" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Zasad imaju jednu svjedokinju protiv nje

Slijedom toga, potkraj 2014. godine, stoji u optužnici, pripadnici Revolucionarne garde počeli su ciljati na bivše kolege s kojima je Witt radila, koristeći lažne e-mail adrese i račune na Facebooku. Iranci su im pokušali ubaciti zloćudni program u računala koji bilježi pritisnute tipke na tipkovnicama te omogućava pristup web-kamerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan bivši visoki dužnosnik kazao je da je Witt sudjelovala u ispitivanju 10 američkih mornara zarobljenih 2016. dok su patrolirali u iranskim vodama. Oni su nakon toga bili pušteni na slobodu.

Američki istražitelji imaju zasad barem jednog svjedoka protiv Witt. Točnije - svjedokinju. To je Marsieh Hashemi, koja je bila uhićena u Saint Louisu kada je doputovala u posjet rođacima. Hashemi je rođena u SAD kao Melanie Franklin, ali je prije desetak godina prešla na islam i odselila u Iran gdje radi kao izvjetiteljica na engleskom za tamošnju postaju TV Press. Hashemi je puštena na slobodu nakon što je jučer objavljena optužnica protiv Witt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo