Rajoy je, upitan bi li bio spreman pokrenuti članak 155. Ustava koji daje pravnu mogućnost središnjoj vlasti u Madridu da ukine autonomiju Katalonije te preuzme sve institucije vlasti u toj regiji, odgovorio kako ne isključuje apsolutno ništa što je u zakonu. Dodao je i kako planira sve do završetka krize ostaviti dodatnih četiri tisuće policajaca koje je vlada poslala u Kataloniju za vrijeme glasovanja o neovisnosti, 1. listopada.
Naveo je i da neće ne će raspisati izvanredne nacionalne izbore te je isključio mogućnost međunarodnog posredovanja kao načina rješavanja krize u Španjolskoj, kako je to zatražio katalonski predsjednik Carles Puigdemont.
PRKOSNA KATALONIJA PROVOCIRA MADRID: Madrid vrši pritisak, odlučili su se na nezanemariv udar
Za neovisnost Katalonije se izjasnilo 90,18 posto glasača na referendumu o samoodređenju organiziranom 1. listopada, prema konačnim rezultatima koje je katalonska vlada u petak predala regionalnom parlamentu.
U Barceloni se očekuje prosvjed protiv pristaša nezavisnosti
Tjedan dana nakon zabranjena referenduma, obilježena policijskim nasiljem u Kataloniji, novi veliki prosvjed očekuje se u nedjelju u Barceloni protiv nezavisnosti te španjolske pokrajine.
Pod geslom "Dosta! Urazumimo se", okupljanje u nedjelju podržava nekoliko političkih stranaka koje su protiv nezavisnosti i nekoliko uglednika, poput književnika Maria Vargasa Llose, dobitnika Nobelove nagrade za književnost, peruanske i španjolske nacionalnosti koji je katalonsku težnju za nezavisnošću nazvao "bolešću".
U subotu se na poziv građanske inicijative više desetaka tisuća osoba, odjeveno u bijelo, okupilo u nekoliko gradova zahtijevajući "dijalog" između Katalonaca i ostatka zemlje kako bi se pronašao izlaz iz najgore političke krize koju je zemlja doživjela od povratka na demokraciju 1977., nakon Francove diktature.