"Ako Puigdemont želi razgovarati ili pregovarati ili pak poslati posrednike, on savršeno dobro zna što mora učiniti prije toga: vratiti se zakonu od kojeg nikada nije smio odustati", reagirala je španjolska središnja vlada u priopćenju.
Vlada konzervativnog premijera koju vodi Mariano Rajoy upozorila je Carlesa Puigdemonta da ona "neće nikada prihvatiti ucjenu (...). Povucite prijetnju o odvajanju", rekao je.
U srijedu navečer Carles Puigdemont je ponovno predložio da se međunarodni posrednici uključe u rješavanje katalonske krize te je ustvrdio da je dobio "nekoliko prijedloga" koje Madrid nije prihvatio.
Puigdemont je u govoru optužio španjolskog kralja Filipa VI. da je hotimice ignorirao milijune Katalonaca osudivši njihove težnje za neovisnošću.
Puigdemont izvan zakona i stvarnosti
"Ne samo da je Puigdemont pokazao da je čelnik koji radi izvan zakona, on je apsolutno izvan stvarnosti", poručila je potpredsjednica španjolske vlade Soraya Saenz de Santamaria u srijedu navečer.
Na referendumu u nedjelju u Kataloniji, koji je španjolska policija nasiljem nastojala spriječiti, glasovalo je 2,6 milijuna od 5,3 milijuna birača, a od izašlih, uglavnom zagovornika neovisnosti, 90 posto se izjasnilo za proglašenje samostalne republike Katalonije.
Dijalog gluhih vodi se već nekoliko godina između Madrida i katalonske vlade što je zemlju dovelo u najtežu političku krizu od pokušaja državnog udara u veljači 1981.
Mariano Rajoy odbija razgovarati o referendumu o samoodređenju u Kataloniji pozivajući se na ustav koji predviđa da se takav tip referenduma može održati samo na cjelokupnom prostoru Španjolske.
Katalonski parlament sazvao je za ponedjeljak posebnu sjednicu kako bi odlučio o koracima nakon referenduma.