Istočnu obalu Sjedinjenih Država u subotu ujutro je pogodila oluja Nor'Easter koja se proteže od Južne Karoline pa sve do Mainea. Pet saveznih država već je proglasilo izvanredno stanje zbog orkanskih vjetrova i mećave, piše BBC.
Meteorolozi tvrde da bi oluja mogla doživjeti "bombogenezu", odnosno da postoji mogućnost miješanja hladnog i toplog morskog zraka, što bi moglo dovesti do naglog pada tlaka i stvaranja takozvanih bomba-ciklona. Očekuje se da bi, primjerice, u Bostonu moglo pasti 61 centimetar snijega, što je blizu rekorda od 70 centimetara iz 2003.
'Povijesna oluja'
Gradonačelnica Bostona, Michelle Wu, tvrdi da bi oluja mogla biti povijesna. Dosad je otkazano više od 5000 letova, obustavljen je i željeznički promet, a meteorološke službe upozoravaju građane da ne kreću na put.
"Putovanje bi trebalo biti ograničeno samo na hitne slučajeve. Ako morate putovati, sa sobom nosite zimski komplet za preživljavanje. Ako zaglavite, ostanite u svojim vozilima", upozoravaju iz Nacionalne meteorološke službe u Bostonu.
U Novoj Engleskoj bi, pak, moglo pasti više od dva metra snijega, a izdana su i upozorenja za poplave u obalnim područjima. "Ovo će biti jako velika oluja, vjerojatno jedna od najvećih koje smo doživjeli u posljednjih nekoliko godina. Očekuje se da će uvjeti gotovo onemogućiti putovanja te pozivamo sve, koliko je to moguće, da ostanu kod kuće i sutra", poručio je guverner Massachusettsa, Charlie Baker.
Građani uspaničeni
Zbog jakih vjetrova i velike količine snijega, dijelovi Atlantic Cityja su ostali bez struje. Fotografije i snimke na društvenim mrežama, osim razmjera oluje, pokazuju i uspaničene građane kako pustoše police trgovina.
"Sjeveroistočni vjetar koji će ovog vikenda puhati kroz srednjoatlantske države donijet će ekstremne hladnoće i opasne uvjete mnogim zajednicama", izjavila je savjetnica za domovinsku sigurnost Elizabeth Sherwood-Randall te dodala da će aktivno pratiti utjecaje oluje i surađivati sa Saveznom agencijom za upravljanje u hitnim situacijama kako bi osigurali saveznu pomoć.
Thomas Koch, gradonačelnik Quincyja, nazvao je oluju "uraganom sa snijegom". "Očekujemo negdje između 9 ujutro po istočnom vremenu i podneva uvjete apsolutnog zamračenja. Nema sumnje da ćemo na neko vrijeme izgubiti kontrolu. Nema šanse da ralice rade kada ne vide ispred sebe. Dakle, kada govorimo o snijegu od 2-3 metra, to je puno snijega", rekao je u razgovoru za CNN.