U subotu u 14.29 sati veliki potres pogodio je Haiti magnitude 7,2 prema Richteru. EMSC navodi da je epicentar bio na dubini od 10 kilometara te 49 kilometara jugozapadno od grada Tigwava u kojem živi oko 117.000 stanovnika te 17 kilometara sjeverno od grada Aquina s 5200 stanovnika.
Potres se dogodio 12 km od okruga Saint-Louis-du-Sud koji je oko 150 km udaljen od glavnoga haićanskog grada Port-au-Princea, izvijestio je Američki institut za geofiziku (USGS).
Nacionalna agencija za oceane i atmosferu najprije je izdala upozorenje za cunami, no ono je ubrzo povučeno.
Ima smrtno stradalih
Američki geološki zavod (USGS) procijenio je "tisuće smrtnih slučajeva" i "desetke tisuća ozljeda u siromašnim planinskim zajednicama" nakon potresa, a ekonomski bi se gubitci mogli kretati u desecima milijuna, javlja The Sun.
"Svi se zaista plaše. Prošle su godine od tako velikog potresa", rekao je Daniel Ross, stanovnik istočnog kubanskog grada Guantanama za Reuters.
Naomi Verneus, 34-godišnja stanovnica Port-au-Princea, rekla je za AP da ju je potres probudio i da joj se krevet tresao. “Probudila sam se i nisam imala vremena obuti cipele. Proživjeli smo potres 2010. i sve što sam mogla učiniti je trčati", rekla je. "Kasnije sam se sjetila da su moje dvoje djece i majka još bili unutra. Susjed je ušao i rekao im da izađu. Otrčali smo na ulicu".
Direktor haićanske Civilne zaštite Jerry Chandler AFP-u je potvrdio informaciju o smrtno stradalima, no kazao je da još nema precizne podatke o njihovu broju.
Premijer Ariel Henry na putu je prema Nacionalnom centru za hitne akcije u Port-au-Princeu i očekuje se da će ondje održati konferenciju za novinare, rekao je Chandler.
Ogromna materijalna šteta
Potres se osjetio u cijeloj zemlji, a o materijalnoj šteti izvješćuju iz nekoliko gradova. Očevici su fotografije posljedica potresa na jugozapadnom dijelu otoka objavili na društvenim mrežama.
EMSC je na svom Twitter profilu objavio video na kojem se vidi kako uznemireni građani hodaju razrušenim ulicama.
"Zatekla sam se u svojem domu kad je počelo tresti, bila sam blizu prozora i vidjela sam kako predmeti padaju", rekla je AFP-u Christella Saint Hilaire (21) koja živi blizu epicentra potresa.
"Na leđa mi je pao dio zida, ali ozljeda nije teška", nastavila je mlada žena. "Nekoliko se obližnjih kuća u potpunosti srušilo".
Na video zapisima koje su stanovnici podijelili na internetu vide se betonske zgrade u ruševinama. Među njima je i crkva u kojoj se u subotu ujutro održavala misa, a nalazi se 200 km jugozapadno od Port-au-Princea.
Među pogođenim zemljama nalaze se Bahami, Dominikanska Republika, Jamajka, Haiti, Portoriko, Otočje Turks i Caicos, mali udaljeni otoci SAD-a i Kuba.
Podsjetimo, potres slične magnitude prije 11 godina odnio je u toj siromašnoj karipskoj državi više od 200.000 života. Taj potres, magnitude 7.0, dogodio se 12. siječnja 2010. godine na zapadnome dijelu otoka Hispaniola u Karipskome moru. Pogodio je državu Haiti, a osjetio se i u Dominikanskoj Republici te na Kubi. Zbog 222.517 žrtava jedan je od najsmrtonosnijih potresa zabilježenih u ljudskoj povijesti.
Aljasku pogodio potres snage 7 Richtera
Također, snažan potres jakosti 7 po Richteru pogodio je u subotu Aljasku, seizmički aktivnu američku saveznu državu. Potres na Aljasci zabilježen je na dubini od 10 kilometara, objavio je EMSC.
Aljasku je 28. srpnja pogodio potres magnitude 8,2. Nakon tog potresa uslijedilo je još sedam slabijih potresa, od kojih su dva bila magnitude iznad 6,0, objavila je Američka geofizička služba. Aljaska je dio Pacifičkog vatrenog prstena, vrlo aktivnog područja za potres, koje se proteže od Aljaškog zaljeva do ruskog poluotoka Kamčatke.
U ožujku 1964. potres magnitude 9,2, najjači ikad zabilježen u Sjedinjenim Državama i svijetu, pogodio je područje Anchoragea. Trajalo je nekoliko minuta i izazvalo je razorni plimni val koji je pogodio američku zapadnu obalu, pri čemu je smrtno stradalo više od 250 ljudi.