Kako nije isključeno da će očekivani drugi izbjeglički val u većoj mjeri nego prije opet zahvatiti Sloveniju, potrebno je intenzivirati pripreme i povećati kapacitete za prihvat izbjeglica i migranata, osobito u čvrstim objektima s obzirom na promjenu vremena i dolazeću zimu, a u svim se smještajnim kapacitetima i dalje održava stanje pripravnosti i radovi potrebni za poboljšanje uvjeta boravka izbjeglica, objavio je u priopćenju za javnost ured za informiranje slovenske vlade.
"Treba jačati granice i osnovati hotspot centre"
Budući da je u regiiji još velik broj migranata koji balkanskom rutom žele u zapadnu Europu, nije isključeno da će njihova tranzicija ići kroz Sloveniju, a eventualne oštrije mjere Njemačke prema migrantima i zatvaranje mađarske i austrijske granice moglo bi rezultirati time da se preko Slovenije kreće od 4500 do 8000 izbjeglica i migranata na dan, ocijenilo je slovensko vijeće za nacionalnu sigurnost.
Dodaje da će Slovenija na zasjedanju Europskog vijeća krajem tjedna zastupati stajalište da treba postići jedinstven pristup država članica EU-a prema suvremenim migracijskim problemima. Pritom treba pokazati solidarnost i humanost, ali i pojačati zaštitu vanjskih granica EU-a, osnovati hotspot centre i što prije provesti dogovore s rujanskog sastanka EU-a i konferencije o balkanskoj izbjegličkoj ruti.
Isto tako, treba više suradnje između emitivnih država izbjegličkog vala i država njihova tranzita, kao i suradnje u nadzoru schengenskih i vanjskih granica EU-a, što će Slovenija i dalje podržavati, objavila je slovenska vlada.
U Hrvatsku je do sada ušlo 169.509 migranata
Od ponoći do 15 sati u Republiku Hrvatsku je ušlo 3.640 migranata, a trenutno se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu nalazi 1.969 osoba, javlja MUP.
I dalje se očekuje priljev migranata s područja Republike Srbije, a od početka migracijske krize na područje RH ušlo je 169.509 migranata.
Broj poginulih više od 3000
Broj migranata koji su ove godine izgubili život pokušavajući preploviti Sredozemno more premašio je 3000, izvijestila je Međunarodna organizacija za migracije (IOM).
Mnogi od 3103 žrtve poginuli su zbog toga što su se uputili u Europu po lošem vremenu, ili zato što su krijumčari prekrcali plovila koja su usto bila trošna, rekao je glasnogovornik IOM-a Joel Millman.
Po podatcima te organizacije, od siječnja je oko 600.000 izbjeglica došlo u Europu morem.
Sirijci, Afganistanci i Iračani najbrojniji su na glavnoj ruti iz Turske u Grčku, a Eritrejci, Nigerijci i Somalci prevladavaju na drugoj ruti iz sjeverne Afrike u Italiju, navodi IOM.