"Ujedinjeno Kraljevstvo u kojem je Škotska izglasala svoj ostanak 2014. više ne postoji", Sturgeon je rekla BBC-u, te dodala kako je drugi referendum za nezavisnost "vrlo vjerojatan".
"Ovo neće biti obično ponavljanje referenduma iz 2014. Kontekst i okolnosti dramatično su se promijenili", rekla je.
Ne žele napustiti EU
Škotska je 2014. izglasala ostanak s 55 : 45 posto glasova. Ali najnovije istraživanje pokazalo je kako sada 52% ispitanika želi prekid s ostatkom Ujedinjenog Kraljevstva.
To je posljedica povijesnog referenduma, Brexita, u kojem je Ujedinjeno Kraljevstvo izglasalo napuštanje EU s glasovima 52 : 48, ali 62 posto Škota glasalo je za ostanak.
Samo par sati nakon objave rezultata Brexita, Sturgeon je izjavila kako će se unutar dvije godine održati novi referendum o nezavisnosti, te da želi sudjelovati u nadolazećim pregovorima Ujedinjenog Kraljevstva s Bruxellesom.
"Ono što će se dogoditi s Ujedinjenim Kraljevstvom je da će doći do izrazito štetnih i bolnih posljedica... A ja želim pokušati zaštititi Škotsku od toga", izjavila je Sturgeon, predsjednica Škotske Nacionalne Stranke (SNP), koja se zalaže za nezavisnost.
Upozorenje Cameronov nasljedniku
U vezi mogućeg položaja Škotske u pregovorima s Bruxellesom, te da li će se morati pridružiti poput bilo koje druge nove države članice, Sturgeon je izjavila: "Ovo nije odluka o tome da Škotska napušta Uniju... ovo će u stvari biti odluka da Škotska ostaje."
"Naš je argument da mi ne želimo napustiti Europsku Uniju. Nije da mi želimo otići pa se onda ponovo vratiti.", izjavila je škotska premijerka.
Uz to je upozorila i budućeg premijera Velike Britanije da ne stavlja veto na novo škotsko glasanje o nezavisnosti.
"Mislim kako bi ljudima u Škotskoj tako što bilo potpuno neprihvatljivo."