Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol proglasio je izvanredno stanje u utorak navečer po lokalnom vremenu, iznenadna uredba poništena je svega nekoliko sati kasnije nakon ogromnog protivljenja u cijelom političkom spektru. Yeolov potez koji se kako u zemlji tako i u svijetu smatra kršenjem demokracije prouzrokovao je prosvjede u Seulu i poziv predsjedniku da podnese ostavku, prenosi CNN.
Američki predsjednik Joe Biden tijekom svog mandata radio je na jačanju partnerstva s Južnom Korejom, gdje Sjedinjene Države imaju gotovo 30.000 vojnika i svoju najveću prekomorsku bazu, koja služi kao kontrola protiv Sjeverne Koreje i protuteža Kini u strateški ključnoj regiji.
Američko-južnokorejski savez obje zemlje već dugo smatraju kamenom temeljcem mira u regiji, gdje Sjeverna Koreja i dalje prijeti Južnoj Koreji i SAD-u svojim ilegalnim programom naoružanja. Ta prijetnja postala je veća otkako je Sjeverna Koreja pojačala svoje partnerstvo s Rusijom, šaljući streljivo, projektile i vojnike, kažu obavještajni dužnosnici, da pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.
“Svaka nestabilnost u Južnoj Koreji ima velike posljedice za našu indo-pacifičku politiku,” rekao je umirovljeni američki pukovnik Cedric Leighton za CNN-a, ukazujući na to kako su američke trupe u zemlji pripremljene za scenarij večerašnje borbe protiv Sjeverne Koreje. "Što je manje stabilnosti u Južnoj Koreji, to nam je teže ispuniti naše političke ciljeve."
Politička previranja otvaraju mogućnost da sjevernokorejski vođa Kim Jong Unu iskoristi kaos. Poznato je da Sjeverna Koreja bira pogodne političke trenutke za velika testiranja oružja poput ispaljivanja interkontinentalne balističke rakete nekoliko dana prije američkih izbora prošlog mjeseca. "Znamo da Sjeverna Koreja voli ismijavati južnokorejski demokratski sustav kad god je nemir u Seulu", rekao je Edward Howell, predavač politike na Sveučilištu Oxford u Ujedinjenom Kraljevstvu, koji se fokusira na Korejski poluotok.
Osim Sjeverne Koreje razvoj događaja i potencijalnu promjenu vodstva u Južnoj Koreji vjerojatno prate i protivnici američke vojne prisutnosti u Aziji, Kina i Rusija. Kineski čelnik Xi Jinping i njegovi dužnosnici posebice su s bijesom promatrali kako SAD jača svoje partnerstvo sa saveznicima u regiji, usprkos zabrinutostima SAD-a zbog rastuće prijetnje iz Kine i sve dublje sigurnosne koordinacije s Rusijom.
POGLEDAJTE VIDEO: Sjeverna Koreja raznija cestu uz granicu: 'Ako vidimo dronove, doći će do katastrofe'