Senat SAD-a u ponedjeljak je potvrdio Chrisa Wrighta, direktora naftne tvrtke bez političkog iskustva, kao novog ministra energetike u vladi predsjednika Donalda Trumpa.
Za Wrighta je u gornjem domu Kongresa glasalo 58 zastupnika, a 38 mu se usprotivilo – sedmero demokrata i jedan neovisni prešli su na stranu republikanaca u podršci 60-godišnjem gorljivom zagovorniku fosilnih goriva.
Wright je izvršni direktor naftne tvrtke Liberty Energy sa sjedištem u Denveru, a ranije je najavio da će odstupiti s te funkcije kad postane ministar, što je i učinio.
Prošle je godine u jednom tekstu rekao da je utjecaj čovječanstva na klimatske promjene stvaran, no da su njihove posljedice "nejasne i daleke".
Također je naglasio da pristup 'odozgora' za ograničenje stakleničkih plinova ne može uspjeti. Klimatske aktiviste nazvao je alarmistima, a borbu Demokratske stranke protiv globalnog zatopljenja usporedio s komunizmom sovjetskog stila.
Plan maksimalizacije proizvodnje nafte i plina
Očekuje se da će Wright podržati Trumpov plan maksimalizacije proizvodnje nafte i plina i pokušati pronaći načine za povećanje proizvodnje električne energije, za kojom prvi put nakon nekoliko desetljeća raste potražnja.
Wright dolazi na čelo ministarstva s oko 50 milijardi dolara proračuna, od kojeg oko polovina odlazi za održavanje američkog nuklearnog naoružanja, piše Reuters.
Upravljat će i sa 17 državnih laboratorija koji pokrivaju područja od razvoja fuzijske energije do superračunala. Na svom saslušanju kao prioritet je naveo proširenje domaće proizvodnje energije, uključujući ukapljeni zemni plin (LNG) i nuklearnu energiju.
Sjedinjene Države su 2023. postale najveći izvoznik LNG-ja, a očekuje se da će se njihov izvoz do kraja desetljeća udvostručiti.
Wright, koji nema političkog iskustva, opširno je pisao o potrebi za većom proizvodnjom fosilnih goriva kako bi se ljudi izdigli iz siromaštva.