Kada bi se globalna vojna potrošnja zaustavila na samo osam dana i taj novac preusmjerio na obrazovanje, svako bi dijete u svijetu imalo besplatno primarno i sekundarno obrazovanje 12 godina, rekla je u utorak u Oslu dobitnica Nobelove nagrade za mir Malala Jusufzai.
"Knjige su bolje ulaganje u budućnost od metaka", rekla je mlada pakistanska aktivistica izaslanicima iz 40 zemalja na skupu posvećenom obrazovanju u norveškoj prijestolnici.
Iznos od 39 milijardi dolara svake godine "izgleda golem, ali u stvarnosti nije", rekla je Malala. To je iznos koji svijet potroši na vojske u samo osam dana, naglasila je.
"Znači, pitanje nije ima li novca, pitanje je ima li volje svjetskih lidera da ulažu u obrazovanje", kazala je.
Ovo je bio prvi Malalin dolazak u Oslo od prosinca, kada je u tom gradu primila Nobela za mir.
Malalu su prije tri godine talibani teško ranili pucajući joj u glavu jer se zalagala na pravo djevojčica na obrazovanje.
Norveška premijerka Erna Solberg najavila je da će Norveška, Čile, Indonezija i Malavi zajedno s UNESCO-om osnovati međunarodno povjerenstvo koje će razraditi ideje za unapređenje financiranja obrazovanja, koje je u padu od 2010. godine.
Ključna područja su obrazovanje djevojčica, kvaliteta učenja i poučavanja i obrazovanje u kriznim zonama.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon podržao je osnivanje povjerenstva, naglasivši da je manje od dva posto humanitarne pomoći namijenjeno obrazovanju u kriznim područjima.
Povjerenstvo će voditi Gordon Brown, bivši britanski premijer i posebni izaslanik UN-a za obrazovanje u svijetu.
Univerzalno primarno obrazovanje jedan je od milenijskih ciljeva UN-a usvojenih 2000. godine. Malala želi da se u ciljeve uvrsti i sekundarno obrazovanje.
Danas u svijetu 59 milijuna djece ne pohađa osnovnu, a 65 milijuna srednju školu. Oko 500 milijuna djevojčica ne završava školovanje.