Ipak, nije predložio način funkcioniranja koalicije koja bi bila učinkovita.
U prvoj točki ukazao je na odgovornost Zapada, na čelu sa SAD, zbog provođenja tzv. demokratske revolucije koja je napravila kaos na Bliskom istoku, jalja Politico.eu.
SSSR je shvatio da ne može izvoziti socijalističku revoluciju, pa i Zapad, kaže, treba shvatiti da ne može izvoriti demokratsku revoluciju jer su revolucije utopističke ideje.
Kao drugu točku naveo je da bi UN trebao biti organizacija koja garantira mir i sigurnost, ne samo sebi. "Samo UN može stvoriti veliku koaliciju koja će zaustaviti IS", rekao je Putin.
Ni Gadafi nije bio idealan, ali ovo sada još je gore
Treće, ulaganje veta mora biti normalna pojava, smatra Putin. Prvenstveno misli na međunarodnu osudu Rusije u UN-u zbog pripajanja Krima, ali i na ruski veto na formiranje suda koji bi sudio odgovornima za pad malezijskog aviona MH17.
Četvrto, Sirija. Putin smatra da je vlada Bašara al-Assada, iako manjkava, ipak legitimna u Siriji. Podsjetio je i na Libiju: " Ni Gadafijev režim nije bio idealan, ali ono što je došlo poslije još je gore", rekao je. Umjerena oporba ne postoji, kao što su pokazali američki komični pokušaji treniranja sirijskih pobunjenika, govori.
"Spontani rat u Ukrajini"
Kao petu stavku Putin je naveo apetit Zapada da ruši režim koji mu nije po volji, posebno po pitanju ljudskih prava i slobode medija. Uplitanje Zapada u Ukrajinsku krizu, govori Putin, dovelo je do spontanog građanskog rata u kojem je poginulo 8000 ljudi.
Šesto, svijet se mora vratiti u normalne okvire trgovine pod krovom Svjetske trgovinske organizacije i UN-a. Novi poredak mora biti fer, kaže Putin.
Sedmo, Zapad mora poštivati opravdanu zabrinutost Rusije zbog širenja NATO saveza. Nakon raspada SSSR-a i Varšavskog pakta, širenje vojnog saveza može značiti samo prijetnju suverenosti Rusije.