Prema ovom nagrađivanom novinaru i redatelju, izvješća mainstream medija o ambicioznom proširenju Pekinga i povrat zemlje u Sjevernom Kineskom moru zapravo je odgovor na američke vojne aktivvnosti oko kineskih granica.
Okretanje američkog predsjednika Baracka Obame Aziji 2011. godine rezultuiralo je izgradnjom 400 američkih baza, uključujući i one u Guamu, Južnom kineskom moru, Južnoj Koreji i Japanu, čime je okružena Kina.
https://vimeo.com/191985092
'Omča oko Kine'
Tako je stvoreno nešto što se u Pilgerovom filmu naziva 'omča oko Kine', napravljena od raketa, ratnih brodova i nuklearnog oružja.
'Dobitnik Nobelove nagrade za mir Barack Obama u nuklearni je arsenal uložio milijarde dolara. Uložio je i milijarde budućih dolara za rat u svemiru. Treba nam neprijatelj za sav taj novac, a Kina je savršena za to', rekao je James Bradley u dokumentarcu.
Ključna uloga medija
Mediji igraju ključnu ulogu u promoviranju ove ideje jer prenose da je prijetnja Kine stvarna i to postaje velika vijest, a ne izvještava se o tome da je i sama Kina pod velikom prijetnjom.
Pilger je u jednom programu Russia Today-a rekao koliko je zbilja opasno provociranje Kine od strane SAD-a.
'Ne mislim da netko želi nuklearni rat ili uopće rat između velesila kao što su SAD i Kina. No događa se polaganje temelja za mogućnost potencijalnih pogrešaka i nesreća', rekao je Pilger.
'Cilj je razbiti mit'
U Pilgerovom dokumentarnom filmu prikazan je i intervju s pomoćnikom američkog državnog tajnika, Danielom R. Russelom, koji kaže da je prisutnost SAD-a u Pacifiku toplo dočekana od strane većine obalnih država, te da je to potpuno prihvatila i Kina.
Pilger ipak smatra da je to daleko od istine.
'Moj je dojam da se Kina boji. Samo smo nekoliko minuta udaljeni od prijetnje nuklearnog rata. Namjera ovog filma je razbiti mit. Nuklearni rat više nije nešto nezamislivo', rekao je Pilger.