Bidenova administracija traži puteve komunikacije sa sirijskim pobunjeničkim skupinama koje su svrgnule predsjednika Bašara al-Asada i obraća se partnerima u regiji poput Turske kako bi pomogli u pokretanju neformalne diplomacije.
Govoreći na brifingu State Departmenta, glasnogovornik Matthew Miller rekao je da Washington ima brojne načine komuniciranja s različitim skupinama, od kojih je jednu proglasio terorističkom organizacijom.
"Uključili smo se u te razgovore tijekom proteklih nekoliko dana. Sam tajnik je bio uključen u razgovore sa zemljama koje imaju utjecaj unutar Sirije, i mi ćemo to nastaviti činiti", rekao je Miller.
Vlade diljem regije, kao i u zapadnom svijetu, nastoje uspostaviti veze s vodećom sirijskom pobunjeničkom frakcijom Hayat Tahrir al-Sham (HTS), skupinom koja je prije bila u savezu s Al Kaidom i koju su SAD, Europska unija, Turska i UN proglasile terorističkom organizacijom.
Državni tajnik SAD-a Antony Blinken telefonski je razgovarao s regionalnim čelnicima, a dva puta je u posljednja četiri dana razgovarao s Hakanom Fidanom, turskim ministrom vanjskih poslova, rekao je Miller.
Turska ima postrojbe na terenu u sjeverozapadnoj Siriji i pruža potporu nekim od pobunjenika, iako HTS smatra terorističkom skupinom.
Hoće li SAD i HTS surađivati?
Na pitanje žele li Sjedinjene Države surađivati sa čelnikom HTS-a Ahmedom al-Sharaom, poznatijim kao sam Abu Mohammed al-Golani, Miller je odbio odgovoriti, ali to nije ni isključio.
"Vjerujemo da imamo mogućnost komunicirati na ovaj ili onaj način, izravno ili neizravno, sa svim relevantnim stranama", rekao je Miller.
SAD je proglasio Golanija teroristom 2013., rekavši da ga je Al Kaida u Iraku zadužila da svrgne Asadovu vladavinu i uspostavi islamski šerijatski zakon u Siriji, te da je Nusra izvela samoubilačke napade u kojima su ubijeni civili i zastupala nasilnu sektašku viziju.
Tijekom proteklog desetljeća, HTS, prethodno poznat kao Front al-Nusra, pokušao je ublažiti svoj imidž dok je vodio kvazidržavu sa središtem u Idlibu, gdje je, kažu stručnjaci, ubirao poreze na komercijalne aktivnosti i od stanovništva.
HTS je u ovoj fazi "govorio ispravne stvari", no prerano je govoriti što će se događati u Siriji, rekao je novinarima viši američki dužnosnik u nedjelju.
Američki izaslanik za pitanja talaca Roger Carstens također je bio u regiji u Bejrutu u sklopu intenzivnih napora da se locira Austin Tice, američki novinar uhićen u Siriji prije 12 godina.
POGLEDAJTE VIDEO: Što će sada biti sa Sirijom? 'Neki se pitaju je li netko nekome nešto prodao'