'Trgovac smrću' /

SAD i Rusija dogovaraju razmjenu dilera oružja: Rat u BiH bio mu na početku karijere od Afganistana do Kolumbije

Image
Foto: YouTube/screenshot

On je imao avione i skladišta oružja bivšeg SSSR-a, a drugi su imali novac. Prema njemu je Nicolas Cage 2005. odglumio najgoreg gada na svijetu

28.7.2022.
23:17
YouTube/screenshot
VOYO logo

Viktor Anatoljevič But, 55-godišnji Rus koji gostoprimstvo kaznenog sustava SAD-a uživa još od studenog 2010. godine, jedan od najozloglašenijih svjetskih krijumčara i trgovaca oružjem, u središtu je pregovora između Washingtona i Moskve.

SAD bi im poslao njega, "prodavača smrti" od Afganistana, preko Balkana i Afrike do Latinske Amerike, a Rusija zauzvrat košarkašicu WNBA-a Brittney Griner, koju Moskva gnjavi još otkako ju je uhitila na aerodromu, navodno s bočicom kanabisovog ulja, te bivšeg američkog marinca Paula Whelana kojega Rusija drži kao navodnog špijuna još od 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Bivši pilot Crvene armije /

Najveći svjetski švercer osuđen na četvrt stoljeća u zatvoru!

Image
Bivši pilot Crvene armije /

Najveći svjetski švercer osuđen na četvrt stoljeća u zatvoru!

Riječ je bila o pustim tonama oružja iz skladišta netom raspalog SSSR-a, a odredište je bilo Bosna i Hercegovina, Bošnjacima koji su se borili za goli opstanak. I tako sve do jeseni 1992. i izbijanja bošnjačko-hrvatskog sukoba u BiH. Otada nadalje, But je oružje slao helikopterima.

Tu, međutim, nije bilo niti spomena ikakvom idealizmu. On je imao ključeve bivših sovjetskih skladišta, drugi su imali novac i to je bilo sve što je Anatoljeviča Buta zanimalo sve do uhićenja 2008.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodno je lik beskrajnog gada, trgovca oružjem Jurija Orlova, kojega je 2005. briljantno odglumio Nicolas Cage u "Gospodaru rata", dobrim dijelom konstruiran po liku i nedjelu Viktora Anatoljeviča Buta, skupa s onom računicom, "ako na svijetu ima 550.000 komada oružja, to znači da je naoružan svaki 12. čovjek na svijetu i jedini je problem kako naoružati i onih preostalih 11".

Zapravo nije sasvim jasno odakle But uopće potječe, premda se vodi da je rođen u Dušanbeu, u današnjem Tadžikistanu. Raspad SSSR-a zatekao ga je u činu potpukovnika, kao 24-godišnjaka koji je odlično govorio niz jezika, koji je iza sebe imao određenih iskustava u sovjetskim petljanjima u rat u Angoli u 1980-ima, a imao je i žicu za biznis pod uvjetom da su mu otvorena sva vrata… sovjetskih skladišta, dakako.

But je svojedobno na svojoj internetskoj stranici navodio da je u poslovne vode, tako mlad, ušao teretnim avionskim prijevozom u Afriku, leteći avionima Antonov An-8 za, a gdje drugdje, Angolu i prevozeći za UN, SAD, vladu Francuske teret poput smrznutih pilića, cvijeće, političke i vojne službenike…

U svakom je slučaju bilo vrlo neobično da netko tako mlad raspolaže flotom od 50 teretnih aviona. Oružje, pak, nije bilo nimalo neobično. Naknadno su mnogi opisivali stanje u ranim 1990-ima u bivšim sovjetskim skladištima oružja de facto kao samoposluživanje. Za one koji su imali novac. U tom svjetlu, bosanska epizoda bila je sitnica u odnosu na ono što čime će se But uskoro baviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekad je to bila riječ, u ranim 1990-ima, o oružju za Sjeverni savez u Afganistanu oko karizmatičnog vođe Ahmada Šaha Masuda. Ali, uskoro su mu partneri postali najgori ljudi na svijetu.

Optuživalo ga se da je oružjem snabdijevao osuđenog ratnog zločinca Charlesa Taylora tijekom prvog Liberijskog građanskog rata, da je početkom 21. stoljeća oružje dovozio i prodavao u DR Kongu kome god je trebalo, a imao je čime platiti, da je nakon invazije na Afganistan 2001. imao veze i s al Kaidom i s Talibanima, s militantnim islamistima na Filipinima…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom Sirija, Ruanda, Libanon, pa čak i Libija, Srednjoafrička Republika, Kamerun, Kongo, Sudan, Uganda, obje strane u Angoli, Sijera Leone, pa onda Belgija, Rusija, Južnoafrička Republika.

Danas kad se makar i letimično ide kroz njegov životopis, stječe se dojam da nema rata s kojim nije bio povezan. U svoje vrijeme Slobodna Bosna ga je spominjala i u kontekstu Iraka.

Konačno, But je uhićen u Tajlandu u ožujku 2008. i potom izručen u SAD u studenom 2010. nakon poduljeg natezanja između Rusije i Amerike. Na kraju je SAD istjerao svoje, optužujući Buta da je namjeravao naoružavati kolumbijski FARC, da je sudjelovao u urotama za ubijanje američkih vojnika, dužnosnika itd.

Osuđen je 2012. na 25 godina zatvora. Sergej Lavrov u to je vrijeme kategorički tvrdio da je But nedužan čovjek. Rusija ga, u svakom slučaju nikad nije zaboravila. 2020. godine Rusija je navodno ponudila SAD-u da im vrate Buta, a da oni Amerikancima pošalju tada već dvije godine zatočenog bivšeg marinca Paula Whelana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Whelan i košarkašica Griner sada su navodno u igri u kojoj bi SAD bio voljan isporučiti Rusiji njihovog Viktora Anatoljeviča Buta.

bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo