Sve je više pokazetelja s prve linije fronta da Ruska invazija na Ukrajinu ne samo da ne ide po planu, već - ne ide nikako. Iako je Vladimir Putin u veljači prošle godine najavio da će njegova "specijalna vojna operacija" trajati do svibnja, godinu i pol dana kasnije situacija na terenu je praktički nepromijenjena, uz, kako zapovjedništvo NATO-a u Bruxellesu procenjuje, najmanje 70 do 80 tisuća poginulih ruskih vojnika.
Ukrajina je početkom nedjelja i službeno započela kontraofanzivna djelovanja, iako Kremlj i sam Putin pokušavaju umanjiti njihovu važnost, jasno je da ruski ciljevi postavljeni prošle godine nisu ni polovično ostvareni.
Ruska cyber osveta
Jedino područje gdje Kremlj, te službe FSB i GRU imaju nekog uspjeha je ona - virtualna. Tako je prošle nedjelje unutar nekoliko sektora američkog Ministarstva energetike (Department of Energy) registriran cyber-napad velikog obima. Inače, ovo Ministarstvo je u SAD-u odgovorno za sve nuklearne centrale (kao i one standardne), distribuciju električne energije, ali i za napredne znanstvene eksperimente. "Napad je detektiran na dvije računalne mreže koje koriste naše agencije unutar Ministarstva", priopćili su nadležni.
Američka agencija za cyber sigurnost (CISA) za sada nije "imenovala" odgovorne za ovaj hakerski napad, ali većina tehnoloških stručnjaka vjeruje da je on povezan s brojnim prijetnjama zemljama NATO-a i SAD-u upućenim početkom mjeseca od strane hakerske grupe "Kill Net". Agencija CISA je o ovome obavijestila i neke članove američkog Kongresa, zadužene za pitanja nacionalne sigurnosti. Istraga je pokazala i da je hakerskim napadom pogođena i jedna od privatnih kompanija (private contractor) koja provodi istraživanja unutar strogo čuvanog nacionalnog laboratorija "Oak Ridge" u saveznoj državi Tennessee.
Od Moskve do Sankt Peterburga
Inače, vjeruje se da je hakerska grupa 'Kill Net' formirana od strane ruske vojne obaveštajne službe GRU početkom prošle godine. Njena svrha je najverojatnije provođenje cyber napada na Ukrajinu, kao i europske zemlje članice NATO-a koje je opskrbljuju oružjem i municijom. Također, obavještajna zajednica "Five Eyes" (Pet Očiju) koju čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, vjeruje da su pripadnici "Kill Neta", pored ruskih, i državljani Belorusije, te pro-ruski državljani Ukrajine.
Također, ova grupa se krajem prošle godine na brojnim forumima na "Mračnom internetu" (Dark Web), "hvalila" da je izvršila i uspješan hakerski napad na američku agenciju FBI, te da su sa njihovog internog web-sajta došli do podataka o identitetu desetine agenata. U isto vrijeme, isti ovakav cyber-napad pogodio je i dio federalnih službi u Kaliforniji, te računalne sustave na aerodromima u Atlanti i Los Angelesu. Stručnjaci smatraju da će ovakvi hakerski napadi biti sve češći kako sukob u Ukrajini bude odmicao, jer Putin, osim rata, nema što drugo izgubiti.