Ruski brodovi i podmornice u srijedu ujutro masovno su napustili svoju bazu u Novorosijesku u Crnom moru, piše Naval News. Neobičan je to manevar, a moguće i znak da ruska vojska sprema nešto veliko.
Od plovila koja su napustila bazu tu su desantni brod Projekta 11711 klase Ivan Gren, te sve tri dizel-električne podmornice projekta 636, kazali su izvori za Naval News. U luci je ostalo svega nekoliko ratnih brodova i pomoćnih plovila.
Nakon ukrajinskog napada na Krimski most, brod Pjotr Morgunov trebao je dopremiti robu iz Rusije u Sevastopolj što sugerira da je ruska mornarica desantne brodove stavila u službu kao transportne. Međutim, ovoga puta isplovile su i podmornice, što znači da je možda u pitanju nešto više od puke misije opskrbe.
Testiranje spremnosti posade
Jedno od objašnjenja moglo bi biti da je riječ o masovnom testiranju spremnosti posada. Naime, iako baza do sada nije bila na meti napada, nalazi se u dometu ukrajinskih pomorskih dronova napunjenih eksplozivom.
Pomorski dronovi najpoznatiji su po svom napadu na Sevastopolj 29. listopada.
Rusija je već pojačala obranu u svojim pomorskim bazama, pa su tako ratni brodovi i podmornice zaštićeni višestrukim plutajućim barijerama koje bi trebale pružiti zaštitu od napada pomorskih dronova. To ujedno teoriju o testiranju spremnosti posade čini manje vjerojatnom.
Nova ratna operacija
Drugo moguće objašnjenje je da je ruska mornarica uključena u ratnu operaciju. Posljednji put kada je Naval News izvijestio o neobičnom porastu aktivnosti ruske mornarice uslijedio je razorni raketni napad na Ukrajinu.
Ipak, ovo bi bilo prvi put da sve tri podmornice sudjeluju u istom napadu, a činjenica da su masovno isplovili amfibijski brodovi i podmornice daje naslutiti kako raketni napadi također nisu razlog za ruski manevar.
Okupacija moldavskog teritorija
Treće objašnjenje moglo bi biti da Rusija sprema neki oblik amfibijskog iskrcavanja na jugozapadu Ukrajine kako bi se uspostavio kopneni most prema Transnistriji. Ta nepriznata država koju podupire Rusija dio je Moldavije i graniči s Ukrajinom, a oduvijek se vjerovalo da je ruski cilj priključiti je svom teritoriju.
U tom scenariju, podmornice bi bile uključene u šire obavještajne i sigurnosne misije amfibijskih brodova.
Ipak, Naval News odbacuje i ovu mogućnost jer je rusko mornaričko pješaštvo - raspoređeno u unutrašnjosti Ukrajine - dosta iscrpljeno, a proces obnove snaga mogao bi trajati mjesecima ili godinama.
Bez obzira na sve, ne treba u potpunosti odbaciti mogućnost da Rusija sprema neki oblik amfibijske operacije, a ukrajinski analitičari i zapovjednici nesumnjivo će pratiti razvoj događaja.