Rusija inicirala svrgavanje predsjednika Kirgistana?

9.4.2010.
11:33
VOYO logo

Kirgistan je jedina bivša sovjetska republika u srednjoj Aziji koja na svom teritoriju ima i rusku i američku vojnu bazu.

Njihove izjave uslijedile su poslije svrgavanja Kurmanbeka Bakijeva u srijedu, koji je pobjegao iz glavnog grada Biškeka na jug Kirgistana, a na ruskom radiju je iz svog skrovišta objavio da se ne predaje unatoč tvrdnjama oporbe da je svrgnut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oporba je u srijedu objavila da nadzire većinu vlade i da je bivša ministrica vanjskih poslova Roza Otunbajeva imenovana za čelnicu privremene vlade, do održavanja izbora.

Rusija imala ulogu u svrgavanju predsjednika

Gotovo istodobno dok su predsjednici Barack Obama i Dmitrij Medvedev u Pragu potpisivali Novi START sporazum, visoki dužnosnik iz izaslanstva Medvedeva pozvao je nove vladare Kirgistana da zatvore američku bazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dužnosnik koji je tražio da ostane neimenovan, kazao je kako Bakijev nije ispunio obećanje da će zatvoriti bazu Manas, preko koje SAD opskrbljuje snage NATO-a u Afganistanu. On je kazao da bi u Kirgistanu trebala ostati samo jedna baza - ruska baza Kant.

Omurbek Tekebajev, bivši kirgistanski oporbeni čelnik koji je u novoj vladi preuzeo odgovornost za ustavna pitanja, izjavio je da je "Rusija igrala ulogu u svrgavanju Bakijeva", navodi Reuters.

No, ruski premijer Vladimir Putin opovrgao je da je Moskva imala ulogu u nemirima u Kirgistanu, koji Rusija otvoreno naziva dijelom svoje interesne sfere, koju pak američka administracija izričito ne priznaje.

Kremlj je četvrtak poslao vojsku u Kirgistan, kako bi navodno štitili ruske državljane, uključujući one u ruskoj vojnoj bazi, nakon što je u toj zemlji vlast preuzelo samoproglašeno oporbeno čelništvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obama poziva na mir, američka baza prekinula misije

Sjedinjene Države poručile su da žale zbog nasilja koje je zahvatilo Kirgistan. Predsjednik Barack Obama pomno prati situaciju s ključnim savjetnicima i želi da se problem riješi demokratski uz poštivanje ljudskih prava, rekao je Robert Gibbs, glasnogovornik Bijele kuće.

Glasnogovornik baze Manas, bojnik Rickardo Bodden, izjavio je da je vlada privremeno prekinula humanitarne misije i druge izlaske vojnika iz baze. Baza je ponudila pomoć svog saniteta bolnicama u Biškeku koje su primile desetke ranjenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manas je važna tranzitna točka za prebacivanje vojnika i opreme u Afganistan i iz njega, a broj tih letova je smanjen, no američki dužnosnici nisu rekli za koliko.

Prethodni članci:

arti-201004070484006 arti-201004080135006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo