"Koristili su bojni otrov najmanje četiri puta u Iraku i Siriji", rekao je izvor.
Bojni otrovi izvan teritorija IS-a?
"Postoje informacije da IS posjeduje svu znanstvenu i tehničku dokumentaciju za proizvodnju oružja", kazala je Maria Zakharova, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova za RT. Upozorila je na opasnost pojave bojnog otrova i izvan teritorija pod kontrolom IS, čak i izvan Bliskog istoka.
U ponedjeljak je Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo na pokretanje istrage kako bi se procesuirali oni koji stoje iza napada kemijskim oružjem u Siriji. Odluka je jednoglasno prihvaćena od svih 15 članova.
Do pojave IS-a Sirija nije imala kemijskog oružja.
Sirija uništila zalihe bojnih otrova
Ono je uništeno nakon dogovora Rusije i SAD-a. Stručnjaci za kemijsko oružje procjenjuju da je IS oformio tim koji se bavi proizvodnjom bojnih otrova i objašnjavaju za BBC da iperit nije kompleksna kemikalija.
Pretpostavljaju da iperit proizvode u formi praha koji se zatim stavlja u projektile. Nakon eksplozije, iperit se rasprši po zraku i u dodiru s ljudskom kožom stvara mjehure.
Rane se liječe mjesecima. Sluznice gornjih dišnih puteva u kontaktu s iperitom teško su oštećene, a kontakt s očima može izazvati gubitak vida.
Ne postoji lijek za plikavac i jedini tretman postojećih je fizičko uklanjanje agensa iz organizma.
Iperit i klor korišteni su masovno tijekom Prvog svjetskog rata.