Zapadni obavještajci tvrde da Rusija gomila zrakoplove u blizini granice s Ukrajinom, što je pokazatelj da se Moskva sprema ubaciti svoje zrakoplove i helikoptere u rat kako bi podržala posustalu kopnenu ofenzivu.
Strah od prijetećeg zračnog rata u Ukrajini potaknuo je saveznike da ubrzaju isporuke sredstava protuzračne obrane i topničkog streljiva Kijevu kako bi odgovorili na promjenu strategije Moskve, rekli su zapadni dužnosnici, javlja Financial Times.
Obavještajni podaci podijeljeni među NATO saveznicima pokazuju da Rusija gomila borbene zrakoplove i helikoptere blizu granice s Ukrajinom, otkrivaju dvojica dužnosnika upoznatih sa sadržajem.
Na sastancima sa savezničkim zemljama koje podržavaju Ukrajinu u utorak, američki ministar obrane Lloyd Austin istaknuo je prijetnju značajnih ruskih zračnih snaga.
"Bio je vrlo jasan da imamo kratak vremenski okvir da pomognemo Ukrajincima da se pripreme za ofenzivu i da oni imaju neke prilično specifične potrebe", rekao je visoki dužnosnik američke administracije.
'Kopnene snage su iscrpljene'
"Ruske kopnene snage su prilično iscrpljene pa je to najbolji pokazatelj da će ovo pretvoriti u zračnu borbu. Da bi Ukrajinci preživjeli...trebaju imati što više sposobnosti protuzračne obrane i što više streljiva...što je više moguće”, dodao je dužnosnik.
Na tiskovnoj konferenciji kasnije u utorak, Austin je rekao da SAD ne vidi neposredne znakove 'masovnog zračnog napada', ali da Washington i njegovi saveznici šalju u zemlju što je više moguće sposobnosti protuzračne obrane.
“Znamo da Rusija ima znatne zrakoplove ...i još puno sposobnosti, rekao je Austin. Trenutna protuzračna obrana Ukrajine "nije bila dovoljna i nastavit ćemo gurati dok ne dobijemo više jer ta prijetnja postoji", rekao je. "Želimo biti sigurni da imaju sposobnost zaštititi se u slučaju da Rusija odluči uvesti svoje zračne snage u borbu."
Ruske zračne snage dobro očuvane
Rusija je od početka invazije štedljivo koristila svoje pozamašne zračne snage, oslanjajući se umjesto toga na rakete dugog dometa, topništvo i trupe na kopnu. Zapadni analitičari nagađali su da je to moglo biti zbog straha u Moskvi da ukrajinski sustavi protuzračne obrane predstavljaju prijetnju ruskim zrakoplovima ili zato što je njihova zrakoplovna flota bila u lošem stanju.
Ali obavještajne procjene pokazuju da su ruske zračne snage 'zapravo prilično očuvane', rekao je visoki diplomat NATO-a.
"Više od 80 posto vjerojatno je sigurno i dostupno…Dakle, očekujemo da se pripremaju pokrenuti zračnu kampanju i da su pokušavali [onesposobiti] ukrajinsku protuzračnu obranu napadima”, rekao je diplomat.
Upozorenje dolazi nakon što su oko 54 zapadna saveznika iskoristila sastanak u sjedištu NATO-a u utorak kako bi dodatno obećala vojnu opremu za Ukrajinu. Očekuje se da će SAD kasnije ovog tjedna objaviti još jedan paket pomoći, koji će uglavnom uključivati protuzračnu obranu i streljivo, rekli su ljudi upoznati s tim pitanjem.
Ukrajini stiže sofisticirana zračna pomoć?
Dok je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij prošli tjedan ponovno potaknuo raspravu među saveznicima o tome treba li ili ne poslati borbene zrakoplove, američki je dužnosnik rekao da su oni manje važni od streljiva u kratkom roku jer Ukrajina želi zadržati prednost.
"Ono na što se sada stvarno moramo usredotočiti jest sposobnost Ukrajine da obrani zrak, a oni će to učiniti pomoću topništva protuzračne obrane, opremljenog odgovarajućim streljivom. Borbeni zrakoplovi nisu i neće biti tako sposobni protiv ruskih zračnih snaga kao integrirani sustav protuzračne obrane", rekao je američki dužnosnik.
Iako se u utorak ne očekuju nikakve odluke, trebalo je raspravljati o opskrbi borbenih zrakoplova, rekle su dvije osobe upućene u pripreme. Predsjednik Joe Biden rekao je da SAD neće slati F-16, ali američki dužnosnici priznaju da će Ukrajini vjerojatno pružiti sofisticiraniju zračnu moć ili barem zeleno svjetlo transferu F-16.