REPUBLIKA SRPSKA ŽELI 'RESETIRATI' BiH: /

Traže vraćanje na originalni Daytonski sporazum, spremaju i vlastiti ustav

Image
Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Parlament Republike Srpske prihvatio je dokument od 20 točaka u kojem se svako djelovanje dužnosnika iz tog entiteta koje bi bilo protivno zaključcima tretiralo bi se kao kazneno djelo

12.11.2019.
11:27
Armin Durgut/PIXSELL
VOYO logo

Parlament bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske u utorak je prihvatio dokument s dvadeset točaka u kojemu poziva na ukidanje svih odluka kojima je nakon 1996. izmijenjen ustroj BiH kakav je bio predviđen Daytonskim sporazumom, a u suprotnome najavio je kako će donijeti novi ustav RS i samostalno odrediti koje će ovlasti ta tvorevina imati.

Nakon raprave koja je trajala u ponedjeljak cijeli dan, a završena u utorak rano ujutro, glasovima zastupnika iz stranaka vladajuće većine, predvođene Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, Narodna skupština RS pozvala je strane potpisnice i svjedoke Daytonskog sporazuma, kao i od sve predstavnike međunarodne zajednice, da ponište ranije i spriječe donošenje novih odluka "koji pozivaju na razgradnju Daytonskog sporazuma" i tako osiguraju pokretanje procedura kojima će se BiH "vratiti u predviđene okvire ovog međunarodnog sporazuma".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MILORAD DODIK BI PONOVNO KROJIO GRANICE BiH: /

Smatra da je raspad zemlje neizbježan i da treba stvoriti tri 'mini-države'

Image
MILORAD DODIK BI PONOVNO KROJIO GRANICE BiH: /

Smatra da je raspad zemlje neizbježan i da treba stvoriti tri 'mini-države'

Državna zajednica bez suvereniteta

Ako na taj poziv ne bi bilo odgovora, parlament RS najavio je kako će donijeti novi entitetski ustav kojim će RS vratiti "oduzete ovlasti" poput vojske, carina i obavještajne službe. Parlament RS je najavio kao će se odlučno usprotiviti svakom pokušaju teritorijalnog preustroja BiH te izmjeni strukture te zemlje, koju u Banjoj Luci vide kao "državnu zajednicu" bez suvereniteta, uz ocjenu kako on pripada samo entitetima i suverenim narodima.

Prema dokumentu vladajuće većine u RS, taj bi entitet sada trebao stupiti u pregovore s Federacijom BiH kako bi se dogovorili koje ovlasti bi mogle eventualno ostati na razini države. Odlukom parlamenta RS svako djelovanje dužnosnika iz tog entiteta koje bi bilo protivno ovim zaključcima tretiralo bi se kao kazneno djelo, a ta prijetnja izravno se odnosi i na moguću integraciju BiH u NATO.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi se kako se RS protivi članstvu BiH u NATO "najprije zbog toga što neprihvatljivim smatraju uspostavu NATO granice prema Srbiji, kao i zbog ogromnih troškova koje bi pristupanje ovom savezu proizvelo za RS i BiH".

"U slučaju nasilnih pokušaja pristupanja Bosne i Hercegovine NATO savezu RS će održati referendum na kojem će građani odlučiti o članstvu u bilo kakvim vojnim savezima", stoji na kraju zaključaka koje nisu poduprli zastupnici iz oporbe, koji nisu ni došli glasovati.

Bavljenje izmišljenim problemima

Jedan od oporbenih lidera i aktualni ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak ocijenio je kako je ova sjednica bila čisto gubljenje vremena i da se usvojenih zaključaka za pet dana "nitko neće ni sjećati".

Predsjednik kluba skupina Zajedno za BiH Edin Ramić poručio je kako bi se parlament RS trebao baviti stvarnim, a ne izmišljenim problemima, upozorivši kako je stvarna kušnja za vlast to što je BDP u tom entitetu po stanovniku za tisuću eura manji nego u Federaciji BiH, a plaće su im manje za 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zbog financijske nestabilnosti više od 15 vodećih tvrtki iz RS je svoje sjedište premjestilo u Federaciju BiH. To su teme za posebnu sjednicu Narodne skupštine, a ne pokušaj da se bavimo stvarimo na koje realno ne možemo utjecati", kazao je tijekom rasprave Ramić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo