REAKCIJE NA POBUNU U HONG KONGU: /

'Kinezi moraju jako paziti na korake koje čine jer se Amerikanci sjećaju Tiananmena'

Image
Foto: Profimedia

Nakon krvoprolića na trgu Tiananmenu koji su prosvjednici bili zauzeli tražeći demokraciju, Kina je bila izolirana od međunarodne zajednice,

16.8.2019.
8:26
Profimedia
VOYO logo

Kineski dnevni list odvažio se u petak prisjetiti se krvavog gušenja prosvjeda na Tiananmenu, što je zabranjena tema u zemlji, ističući da eventualna vojna intervencija u Hong Kongu neće biti repriza pokolja koji je vojska počinila u Pekingu u lipnju 1989.

"Peking nije odlučio intervenirati silom kako bi suzbio pobunu u Hong Kongu, ali o toj mogućnosti očito razmišlja", piše dnevni list na engleskom Global Times u svom komentaru na naslovnoj stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PROFIL PROSVJEDNIKA U HONG KONGU: /

Mladi, visoko obrazovani i mrze policiju

Image
PROFIL PROSVJEDNIKA U HONG KONGU: /

Mladi, visoko obrazovani i mrze policiju

Čak i ako komunistički režim odluči poslati vojsku na prosvjednike, "izgred u Hong Kongu neće biti repriza političkog izgreda koji se dogodio 4. lipnja 1989.", dodaje dnevni list sklon nacionalizmu.

Više stotina mrtvih

Službeni podatci o broju žrtava na Tiananmenu nikad nisu objavljeni, ali stručnjaci ga procjenjuju od više stotina do više od tisuću mrtvih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

List ne piše ništa o tome kako bi se eventualno suzbili dvomjesečni prosvjedi za demokraciju u Hong Kongu, nego radije o dugoročnim diplomatskim posljedicama koje bi vojna intervencija imala za Peking.

"Washington neće moći zastrašiti Kinu koristeći se neredima otprije 30 godina. Kina je puno snažnija, zrelija i sposobnija upravljati teškim situacijama", dodaje list blizak Narodnom dnevniku , glasilu Kineske komunističke partije na vlasti.

'Velika pogreška'

Nakon krvoprolića na trgu Tiananmenu koji su prosvjednici bili zauzeli tražeći demokraciju, Kina je bila izolirana od međunarodne zajednice, a njezino je gospodarstvo pretrpjelo dvogodišnju stagnaciju.

I savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Bolton prisjetio se represije iz 1989.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kinezi moraju jako paziti na korake koje čine jer se Amerikanci sjećaju Tiananmena", rekao je u razgovoru za Glas Amerike u četvrtak. "Nastanak sličnih uspomena u Hong Kongu bio bi velika pogreška", upozorio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo