Predsjednik Rusije Vladimir Putin naredio je svom vojnom zapovjedništvu da stavi nuklearne snage u visok stupanj pripravnosti, javlja BBC.
Mnogi smatraju kako je ruski čelnik već ranije izdao šifrirano upozorenje da je spreman upotrijebiti nuklearno oružje dok je započeo invaziju na Ukrajinu. Naime, prošlog tjedna upozorio je da će, tko ih pokuša spriječiti, imati posljedice "koje u svojoj povijesti nisu vidjeli". Upravo te su se riječi naširoko tumačile kao signaliziranje prijetnje upotrebom nuklearnog oružja ako mu Zapad stane na put.
No, sama najava prelaska na status visoke pripravnosti ne znači automatski i korištenje nuklearnog oružja, već vjerojatno omogućuje brže lansiranje. Ali to ne znači da postoji trenutna namjera da se koristi. Iako Rusija ima najveće zalihe nuklearnog oružja na svijetu, Putin dobro zna da i NATO također ima dovoljno nuklearnog oružja da uništi Rusiju. Današnjim potezom Putin vjerojatno pokušava smanjiti potporu NATO-a Ukrajini stvaranjem straha oko toga koliko je daleko spreman ići i stvaranjem nejasnoća oko toga kakvu će potporu Ukrajini smatrati prevelikom.
Stigle osude iz SAD-a
SAD su odgovorile na naredbu predsjednika Putina o stavljanju ruskih nuklearnih snaga u "posebno" stanje pripravnosti. Američka veleposlanica pri Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield nazvala je taj potez "neprihvatljivim" u intervjuu za CBS News.
"To znači da predsjednik Putin nastavlja eskalirati ovaj rat na način koji je potpuno neprihvatljiv i da moramo nastaviti zaustavljati njegove akcije na najjači mogući način", rekla je.
Sazvana hitna sjednica UN-ove agencije za nuklearnu energiju
Vijeće guvernera UN-ove agencije za nuklearnu energiju (IAEA) sazvalo je za srijedu hitnu sjednicu zbog agresije na Ukrajinu na čijem su teritoriju operativne četiri nuklearne elektrane i postoje golema skladišta nuklearnog otpada uključivo ona u Černobilju.
Sastanak je sazvan na zahtjev Ukrajine, koja nije članica Vijeća, kazali su diplomati. Zemlje članice Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) koje nisu u Vijeću kao što je slučaj s Ukrajinom mogu sazvati sastanak tog tijela.
"Vijeće guvernera IAEA održat će sastanak u srijedu kako bi raspravilo o sadašnjoj situaciji u Ukrajini", navodi se.
Tema sastanka je "Sigurnost, otpornost i posljedice situacije u Ukrajini", rekao je jedan diplomat agenciji Reuters.
Otkako je Rusija napala Ukrajinu u četvrtak, ravnatelj IAEAE-e Rafael Grossi izrazio je zabrinutost i "pozvao sve strane da se suzdrže od mjera ili akcija koje bi mogle ugroziti sigurnost nuklearnog materijala i sigurnu operativnost nuklearnih postrojenja".
Rakete pogodile radioaktivna skladišta?
Ruske snage zauzele su Černobilj, mjesto ugasle nuklearke koja je bila poprište najveće nuklearne katastrofe 1986. godine, a smještena je nekih 100 kilometara od Kijeva i od njihova dolaska povećana je razine radijacije, vjerojatno zbog kretanja teškog vojnog naoružanja koje je podiglo u zrak radioaktivnu prašinu.
Osoblje koje radi u Černobilju trebalo bi imati pravo na redovit odmor, upozorila je IAEA u subotu, a to znači da se smjene moraju rotirati i tako osigurati sigurnost postrojenja.
Diplomati kažu da su ih ukrajinske vlasti obavijestile da su ruske rakete pogodile radioaktivna skladišta u Kijevu noću, no da nema vidljive štete i da čekaju rezultate mjerenja.
Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.