PRVI DAN INVAZIJE /

Kada i kako je sve krenulo i koje će posljedice ovo ostaviti? Donosimo detalje o sukobu između Ukrajine i Rusije

Image
Foto: Profimedia

Prve eksplozije dogodile su se u ranim jutarnjim satima u četvrtak, a donijele su paniku i neizvjesnost

24.2.2022.
23:15
Profimedia
VOYO logo

Smrtonosne bitke Rusa i Ukrajinaca odvijale se u četvrtak pred vratima Kijeva i oko černobilske nuklearne elektrane, nekoliko sati pošto je Vladimir Putin naredio opću invaziju na susjednu zemlju, izazvao zgražanje zapada i prouzročio desetke civilnih i vojnih žrtava.   Prvi dan ruske invazije na Ukrajinu bio je uspješan, objavilo je u četvrtak rusko ministarstvo obrane. 

"Sve zadaće koje su danas postavljene pred vojnike Ruske Federacije uspješno su ispunjene", rekao je glasnogovornik ministarstva obrane Igor Konašenkov. Ukrajinska policija objavila je ranije u četvrtak da je Rusija izvela 203 napada od početka dana i da se borbe odvijaju na gotovo cijelom ukrajinskom teritoriju. Najmanje 40 ukrajinskih vojnika i desetak civila poginulo je u četvrtak u prvim satima ruske invazije na Ukrajinu, rekao je novinarima savjetnik ukrajinskog predsjednika.  Ukrajina je izgubila kontrolu nad dijelovima južnih pokrajina. Lokalni dužnosnici prenose da Hersonska i Heničeska oblast više nisu pod ukrajinskom kontrolom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ranim večernjim satima vlasti Hersonske izvijestile su o ubijenih 13 civila i devet vojnika.

Rusi su zauzeli vojnu zračnu luku koja se nalazi četrdesetak kilometara od Kijeva, glavnog grada Ukrajine, priznao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij i obećao da će ga vratiti.  Ruske snage zauzele su nuklearnu elektranu Černobil, objavio je savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihailo Podoljak. "Nemoguće je reći je li černobilska elektrana sada sigurna, nakon totalno besmislenog napada Rusa", rekao je. Stambeno područje Mariupolja, grada na jugoistoku Ukrajine, granatirano je u četvrtak. Osvajanjem Mariupolja Rusija bi se približila cilju spajanja Krima s područjem pod kontrolom proruskih separatista te bi u potpunosti kontrolirala obalu Azovskog mora. Granična policija priopćila je da se ukrajinska vojska bori s ruskim snagama kod grada Sumija na istoku zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke stvari mnogima nisu jasne

Rusija je invazijom na Ukrajinu ostavila milijune ljudi u strahu za svoju budućnost, piše BBC. Neke stvari i dalje mnogima nisu jasne, kao primjerice kako je točno i zašto počeo napad, što će se dogoditi sljedećih dana. U nastavku donosimo najvažnije detalje strašnog sukoba koji je zgrozio svijet.

Eksplozija u jutarnjim satima

Prve eksplozije dogodile su se u ranim jutarnjim satima u četvrtak, a donijele su paniku i neizvjesnost. BBC-jeva Marta Shokalo bila je u glavnom gradu Kijevu te je dirljivo opisala početni strah i kako se on proširio zemljom. "Obukla sam svog 10-godišnjeg sina. Doručkovali smo, sjedili što dalje od prozora, ali on se toliko uplašio da je povratio", napisala je između ostalog.

Može li se Ukrajina oduprijeti?

Kako su razmjeri napada postali jasni, a ukrajinska vojska radila na odgovoru, mnogi su se pitali hoće li se zemlja moći oduprijeti vojnoj moći svog susjeda. Kako objašnjava dopisnik za obranu Jonathan Beale, Kijev je brojčano nadjačan u svakom smislu.

Image
UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Zelenskij: 'Rusija je s raketnim napadima nastavila u 4 ujutro, gađaju i civilne i vojne ciljeve, ali u većini pravaca zaustavili smo ruske trupe'

Image
UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Zelenskij: 'Rusija je s raketnim napadima nastavila u 4 ujutro, gađaju i civilne i vojne ciljeve, ali u većini pravaca zaustavili smo ruske trupe'

Napad je mapiran

Geografija je u središtu ove priče. Položaj Ukrajine između Rusije na istoku i zemalja poput Poljske i Rumunjske na zapadu znači da se nalazi u europskoj i ruskoj sferi utjecaja. To je glavni razlog zašto su napetosti tako visoke. Moskva je napadala zračnim, kopnenim i morskim putem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje – zašto?

Kako su se žestoke borbe nastavile te su se proširile snimke tenkova koji dolaze na ukrajinski teritorij, mnogi su na društvenim mrežama pitali što ruski predsjednik misli i što zapravo želi Vladimir Putin. Mnogi od njegovih argumenata bili su lažni ili iracionalni. Tvrdio je da mu je cilj bio zaštititi ljude koji su bili izloženi maltretiranju i genocidu te težiti "demilitarizaciji i denacifikaciji" Ukrajine. U Ukrajini nije bilo genocida - to je živa demokracija koju vodi predsjednik koji je Židov. "Kako mogu biti nacist?", zapitao se Volodimir Zelenskij, koji je usporedio napad Rusije s invazijom nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu. Predsjednik Putin često je optuživao Ukrajinu da su je preuzeli ekstremisti, otkako je njezin proruski predsjednik Viktor Janukovič svrgnut 2014. godine nakon višemjesečnih prosvjeda protiv njegove vladavine. Rusija je tada uzvratila zauzevši južnu regiju Krim i pokrenuvši pobunu na istoku, podupirući separatiste koji su se borili protiv ukrajinskih snaga u ratu koji je odnio 14.000 života. Krajem 2021. počeo je raspoređivati ​​veliki broj ruskih vojnika blizu ukrajinskih granica. Zatim je ovaj tjedan odustao od mirovnog sporazuma za istok iz 2015. i priznao područja pod kontrolom pobunjenika kao neovisna. Rusija se dugo opirala potezu Ukrajine prema Europskoj uniji i obrambenom vojnom savezu Zapada NATO-u. Najavljujući rusku invaziju, optužio je NATO da prijeti "ruskoj povijesnoj budućnosti kao nacije".

Slika svijeta se mijenja

John Simpson piše da se ovo čini kao kraj jedne ere. Simpson ovu situaciju uspoređuje s padom Berlinskog zida 1989. godine, koji je obilježio raspad Sovjetskog Saveza i preinačio globalni poredak. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saveznici su uzvratili

Kako se dan razvijao, viđene su reakcije SAD-a, UK-a i njihovih saveznika. Britanski premijer Boris Johnson opisao je invaziju kao "odvratan i barbarski pothvat". Američki predsjednik Joe Biden rekao je da je "Putin odabrao ovaj rat" i da će "snositi posljedice". Obojica su najavili nove sankcije usmjerene na udar na rusko gospodarstvo i financije njezinih elita. Nove sankcije kasno navečer najavila i i Europska unija.

Ekonomski danak 

Invazija će vjerojatno imati velike posljedice na ljude diljem svijeta. Od računa za energiju do cijene automobila, sve bi te cijene mogle rasti na globalnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo