crni scenarij /

Rat NATO-a i Rusije sve je bliži? Analitičar otkrio zabrinjavajuće podatke: 'U stvarnosti bi imao posve drugačiji oblik'

Image
Foto: Profimedia

Kijev upozorava da su napadi na Krim 'početak' koji bi mogao završiti pokretanjem 'nuklearnog udara' od Kremlja

16.1.2024.
9:59
Profimedia
VOYO logo

Znanstveni suradnik Fabian Hoffman na nuklearnom projektu u Oslu upozorio je da je NATO 'bliže ratu' s Rusijom nego što većina misli. Pišući na X-u Hoffman je rekao: "Puno smo bliže ratu s Rusijom nego što većina ljudi shvaća. Umjesto da sveobuhvatno porazi NATO u dugotrajnom kopnenom ratu, sličnom onome što vidimo u Ukrajini, ruska doktrina sugerira da bi Rusija pokušala natjerati NATO na pokornost signalizirajući sposobnost nanošenja progresivno veće količine štete", piše Hoffman.

Nuklearni napad Kremlja

Kijev upozorava da su napadi na Krim 'početak' koji bi mogao završiti pokretanjem 'nuklearnog udara' od Kremlja. Velika Britanija namjerava poslati tisuće vojnika u Europu u jednoj od najvećih NATO-ovih vježbi od Hladnog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'zapad na raskrižju' /

NATO pokazuje zube Putinu: Priprema se najveća vojna vježba od hladnog rata, Britanci šalju 20.000 vojnika na istok Europe

Image
'zapad na raskrižju' /

NATO pokazuje zube Putinu: Priprema se najveća vojna vježba od hladnog rata, Britanci šalju 20.000 vojnika na istok Europe

"Važno je biti oprezan s izvlačenjem previše lekcija iz Ukrajine i pretpostavkom da bi se rat Rusijom odvijao na sličan način, samo u većem opsegu. U stvarnosti bi rat između NATO-a i Rusije vjerojatno imao posve drugačiji oblik", kaže Hoffmann, javlja londonlovesbusiness.com.

"Ova vrsta scenarija ratovanja nije natjecanje snaga, već prije svega natjecanje u preuzimanju rizika. Postavlja se pitanje: Tko će prvi ustuknuti kad se suoči s mogućnošću rata velikih razmjera, uključujući potencijalnu razmjenu strateških nuklearnih bojevih glava? Kao što povjesničari Hladnog rata znaju, ravnoteža vojne moći nije deterministička za ishode u natjecanjima koja preuzimaju rizik. Umjesto toga, često su određeni ravnotežom odlučnosti; tj. relativna spremnost da se ostane postojan čak i kad rizici rastu", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Scenariji prema kojima imamo 5-10 godina za ponovno naoružavanje nakon završetka rata su previše optimistični, po mom mišljenju", dodaje.

"Slažem se s istočnoeuropskim državama da imamo u najboljem slučaju dvije-tri godine od danas da ponovno uspostavimo vjerodostojan položaj odvraćanja od Rusije. U suprotnom, riskiramo da nas Rusija izazove, prije nego kasnije. NATO mora vjerodostojno uskratiti Rusiji mogućnost da zauzme bilo koji značajan dio teritorija NATO-a ili da prijeti udarima na kritičnu infrastrukturu NATO-a. Također moramo imati ozbiljnu raspravu ne samo o tome kako odvratiti rat s Rusijom, već i o tome kako ga voditi. Jesmo li spremni uzvratiti na rusku kritičnu civilnu infrastrukturu u slučaju da Rusija prva napadne našu?", kaže Hoffman.

“Ono što trebamo, posebno u Europi, je napor cijelog društva da dovedemo svoje poslove u red. Ne može se poreći da će ovo doći sa značajnim troškovima, ali ne vidim nijednu drugu održivu opciju. Uzimajući u obzir najgore moguće scenarije, kao što bismo i trebali, vrijeme je već isteklo", zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Najviše pozicionirana Hrvatica u NATO-u: 'Rusija će izgubiti. Mora'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo