U svijetu i dalje raste broj zaraženih. Koronavirus je zabilježen kod gotovo 35 tisuća osoba, a u samo jednom danu broj umrlih od virusa porastao je gotovo za 86.
Koronavirus bi već sutra mogao biti odgovoran za više smrti nego ih je bilo u pandemiji SARS-a. Po prvi put, umrli su nekinezi. No, zaustavljanju epidemije, ne nazire se kraj.
Koronavirus odnio je najmanje 725 života, a među posljednjima je 60-godišnji Amerikanac, liječen u epicentru zaraze Wuhanu i Japanac koji je imao simptome slične virusu. Kako bi se ovoj epidemiji što prije stalo na kraj, Amerikanci šalju pomoć.
"Vlada SAD-a je spremna je uputiti 100 milijuna dolara iz postojećih fondova za pomoć Kini, drugim zemljama, ali i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji u suzbijanju i borbi protiv novog koronavirusa", rekao je Stephen Biegun, zamjenik državnog tajnika SAD-a.
Novi slučajevi bolesti svakodnevno se pojavljuju i u Europi. U Francuskoj se tako na jednom skijalištu otkrilo pet zaraženih Britanaca, a problem je što tamo nisu bili sami.
"Ukupno je 11 osoba britanskog državljanstva odsjelo u istoj planinskoj kolibi. Istu noć smješteni su u tri bolnice", poručila je Agnes Buzyn, francuska ministrica zdravstva.
U međuvremenu raste i broj zaraženih na japanskom kruzeru u karanteni, a na kojem je i šestero Hrvata. Koronavirus sada ima 64-ero putnika.
Oko patnji svojih putnika oglasili su se i vlasnici broda.
"Prije svega, priznajemo da ova situacija nikako nije idealna. Nevjerojatno je stresno i izazovno i za naše goste, ali i za posadu. Biti izoliran u brodskoj kabini na 14 dana, iako dobro opskrbljen, nije iskustvo koje bismo ikome poželjeli", izjavio je Rai Caluori, potpredsjednik Princess krstarenja.
No, nije ni ovo jedini kruzer s putnicima koji je zapeo u nekoj luci zbog zaraze. Ista je sudbina zadesila putnike na kruzeru u Hong Kongu, ali i one koji su iz Tajvana krenuli prema Japanu.