Različiti izvještaji o nedavnom razgovoru ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova i njegovog kineskog kolege Wang Yija mogli bi biti naznaka udaljavanja dviju zemalja po pitanju ukrajinskog rata, smatraju u Institutu za proučavanje rata (ISW), američkom think tanku sa sjedištem u Washingtonu.
Newsweek piše da se ISW u svojoj analizi objavljenoj u utorak pozabavio telefonskim razgovorom Lavrova i Wanga, vođenim u ponedjeljak, a nakon što je prošloga vikenda Kina sudjelovala na summitu u Džedi u saudijskoj Arabiji, gdje su međunarodni dužnosnici raspravljali o mogućim mirovnim planovima za Ukrajinu.
Pukotina između Pekinga i Kremlja?
ISW ističe da su rusko i kinesko ministarstvo vanjskih poslova "različito prikazali razgovor između Lavrova i Wanga", što bi, smatraju, moglo sugerirati da se "Kina sve više razilazi s Rusijom oko predloženih rješenja za okončanje rata". U međuvremenu, SAD su javno pozvale Kinu da se suzdrži od podupiranja Rusije u njezinom ratu s Ukrajinom, a Wang je nakon summita u Džedi ponovio da Kina ostaje nepristrana u tom ratu. ISW napominje takvo javno iskazivanje neutralnosti stvara pukotinu između Pekinga i Kremlja.
Neposredno prije nego što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, 24. veljače 2022. godine, on i kineski predsjednik Xi Jinping potpisali su sporazum o "partnerstvu bez granica" . Snažne veze ponovno su potvrdili kada je Xi posjetio Moskvu u ožujku ove godine. No, Xi je mjesec dana kasnije nazvao i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i kazao mu da je Kina posvećena postizanju mira.
Znak dubljeg problema
ISW procjenjuje da će najnoviji javni iskazi Pekinga o postizanju mira u Ukrajini vjerojatno uznemiriti Kremlj. U tom smislu procjenjuju da bi različiti izvještaji Kine i Rusije o razgovoru Lavrova i Wanga mogli biti znak dubljeg problema.
Prema ISW-u, rusko ministarstvo vanjskih poslova izvijestilo je da su se Lavrov i Wang dotakli niza vrućih regionalnih tema, uključujući rat s Ukrajinom, dok je kinesko ministarstvo vanjskih poslova izvijestilo da su ruska i kineska strana razmijenile mišljenja o ratu.
Granice 'partnerstva bez granica'
ISW dodaje da sadržaj priopćenja kineskog ministarstva vanjskih poslova "može sugerirati da Kremlj postaje nezadovoljan stalnim naporima Kine da promovira svoj mirovni plan na međunarodnim forumima". Čini se da je Peking - procjenjuju također u ISW-u - manje posvećen svome partnerstvu s Rusijom nakon sastanka Xija i Putina u ožujku ove godine.
ISW također ističe da je moguće nezadovoljstvo Kremlja zbog posljedjnjih kineskih izjava o nepristranosti "u skladu s prethodnim procjenama da Kina nije zainteresirana za 'partnerstvo bez granica' s Rusijom onako kako bi to Kremlj želio".
POGLEDAJTE VIDEO: Hrvatska će prevoziti još više ukrajinskog žita. HŽ spreman, ali infarstruktura će koštati, u strahu i ratari