Zapadne vođe strahuju od toga da Vladimir Putin priprema smrtonosni nuklearni udar kako bi rat u Ukrajini preokrenuo u korist Rusije, piše britanski The Mirror. Dodaju i to kako se strahuje da Putin priprema žestoki napad u Ukrajini te da namjerava ugroziti interese Zapada poput podvodnih internetskih kabela.
"Rusija bi mogla ciljati podvodne internetske kabele koji povezuju Europu sa SAD-om kod irske obale'', upozorio je irski političar Billy Kelleher.
Ruski vojni brodovi viđeni su na tom području. Nakon što je ovaj tjedan bombardiran plinovod Sjeverni tok u Baltičkom moru, čime je prekinut dotok ruskog plina do ostatka Europe, irski član Europskog parlamenta Billy Kelleher rekao je da bi bilo "naivno" misliti da su ratni brodovi bili u tom području u to vrijeme i prevozili iz rutinskih manevara.
"Irska je u jedinstvenom položaju jer smo najbliža zemlja kontinentalnoj Europi. Sve komunikacije između SAD-a i Europe idu kroz niz kabela koji prolaze vrlo blizu obale Irske. Što mislite što su ruski ratni brodovi radili u tom području ranije ove godine", zapitao se Kelleher.
Kako preokrenuti stvari?
The Mirror pak dodaje kako su američki i britanski špijuni naveli da postoje vjerodostojni podaci da je Putin spreman na eskalaciju kako bi preokrenuo stvari u rusku korist.
Pišu i to da Putin namjerava zauzeti četiri ukrajinske regije nakon što je u njima pokrenuo lažni referendum, međutim navodno ima sve manje vojnih opcija zbog čega se počelo strahovati od nuklearnog udara na regije Herson, Donjeck, Luhansk i Zaporižja. Time bi, navodno stvorio mrtvu zonu radijacije čime bi zaustavio ukrajinsku protuofenzivu.
"Putinu je gotovo ponestalo opcija i zato je moguć nuklearni napad zapadno od te četiri regije kako bi se stvorila mrtva zona i zaustavilo napredovanje Ukrajinaca te tako pobijedio na istoku te zemlje. Druga opcija je napad na komunikacijske kabele između Britanije i Amerike. Razbijanje tih internetskih komunikacijskih veza moglo bi biti razorno za svjetska financijska tržišta. Curenje Sjevernog toka 1 i 2 vrlo je vjerojatno upozorenje Zapadu na sposobnost Rusije da napadne morske kabele. I naravno postoji mogućnost sve žešćih kibernetičkih napada", citira Mirror neimenovani izvor.
Navode i to kako su britanski dužnosnici uvjereni da je Putin, kao i ruski narod, shvatio da je ovaj rat bio kolosalna pogreška.
Zabranjen bijeg
U međuvremenu, Vjačeslav Volodin, predsjednik ruskog parlamenta Dume, na Telegramu je objavio da Rusi ne bi trebali bježati iz Rusije u pokušaju da izbjegnu mobilizaciju te da im je to zabranjeno.
"Građanima koji su prijavljeni u vojnoj evidenciji, od trenutka objave mobilizacije, zabranjeno je napuštanje mjesta prebivališta bez dopuštenja vojnih komesarijata. Postoji takva zakonska norma i njome se trebaju rukovoditi svi vojni obveznici", napisao je Volodin.
S druge strane, britanska premijerka Liz Truss razgovarala je s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim te mu, kako je navela u objavi na Twitteru, "ponudila svoju stalnu potporu" i zahvalila na "pomoći u oslobađanju petero britanskih državljana".
"Putin mora pasti", napisala je u objavi na Twitteru.