IZAŠAO IZ 'RATNOG REŽIMA' / Nasmiješeni Putin prvi put od početka rata napustio Rusiju: Što se krije iza transformacije bijesnog lidera u opuštenog predsjednika?

Image
Foto: Profimedia

Putin manje prijeti i vraća se svom opuštenijem imidžu, a svoju je borbu usporedio s osvajačkim ratovima Petra Velikog, jasno dajući do znanja da sebe vidi kao povijesnu ličnost

3.7.2022.
13:36
Profimedia
VOYO logo

Mnogi analitičari ukazuju na to kako je na početku rata protiv Ukrajine ruski predsjednik Vladimir Putin djelovao napeto, ljutito, pa čak i dezorijentirano.

Provodio je dane van očiju javnosti, prijetio Zapadu nuklearnim udarima i obrušio se i na Ruse koji su protiv rata, nazivajući ih “ološem”. Ali u lipnju se pojavio “novi” Putin, koji podsjeća na njegov predratni imidž: opušten, strpljiv i samouvjeren, piše New York Times.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno se tako usporedio s prvim ruskim carem Petrom Velikim. Obraćajući se na ekonomskoj konferenciji u Sankt Peterburgu, odbacio je ideju da bi sankcije mogle izolirati Rusiju i rekao da one više štete Zapadu. A u srijedu je, osmjehujući se, koračao preko osunčanog aerodroma u Turkmenistanu, skinuo jaknu prije nego što je ušao u svoju blindiranu limuzinu ruske proizvodnje i krenuo na samit pet zemalja.

Odgovor Zapadu

Posjeta Tadžikistanu i Turkmenistanu je prvo Putinovo putovanje u inozemstvo od invazije na Ukrajinu i njegovo prvo višednevno putovanje van zemlje od pandemije. Očigledno je smišljeno kao odgovor na samit NATO-a u Madridu, gdje su zapadne zemlje najavljivale novu stratešku viziju, s Moskvom kao primarnim protivnikom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je također poslao poruku Rusima i svijetu da se Kremlj, unatoč borbama u Ukrajini, vraća u rutinu. Putovanje je bilo najnoviji korak u široj transformaciji Putina koja je postala očigledna posljednjih tjedana.Prethodno je sudjelovao na samitu BRICS, koji se održao virtualno.

Ruski lider polako napušta režim ratne krize i vraća se auri mirnog, paternalističkog lidera koji štiti Ruse od opasnosti koje dolaze iz svijeta. Takvo ponašanje sugerira da Putin smatra kako je stabilizirao svoje ratne napore i svoj ekonomski i politički sustav, nakon početnih vojnih neuspjeha i lavine zapadnih sankcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DODATNO DIZANJE TENZIJA /

Putin je zadao novi veliki udarac Zapadu! Preuzima punu kontrolu nad velikim projektom: 'Ovim dekretom sve izvlašćuje'

Image
DODATNO DIZANJE TENZIJA /

Putin je zadao novi veliki udarac Zapadu! Preuzima punu kontrolu nad velikim projektom: 'Ovim dekretom sve izvlašćuje'

"Prvi šok je prošao i pokazalo se da stvari nisu sve tako loše", rekao je Abas Galjamov, bivši pisac Putinovih govora, opisujući predsjednikovu perspektivu.

Ali promjena kod Putina također pokazuje da se on vraća svojim starim instinktima te ignorira rizike koji i dalje lebde nad njegovim planovima. Ukrajina koja ne pokazuje naznake predaje, jedinstvo i širenje NATO-a i krhki mir na domaćem frontu gdje se posljedice sankcija i efekti smrti i razaranja rata još događaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključna poruka

"On shvaća da je njegov legitimitet zasnovan na tome da bude jak i aktivan, da djeluje i pobjeđuje. Paraliza i izostanak iz javnosti su za njega kao smrt. Dakle, savladao je sebe", rekao je Galjamov, sada politički konzultant koji živi u Izraelu.

Ključna poruka Putina ovog tjedna je da je globalna izolacija Rusije daleko od potpune i da ga deklaracije na samitu NATO-a ne zabrinjavaju. Njegovo putovanje u Središnju Aziju bilo je značajno ne samo zato što je to bio prvi put da je napustio zemlju otkako je započeo invaziju 24. veljače, nego i zato što je provodio stroge mjere predostrožnosti zbog pandemije. Nakon što je u utorak odletjeo u Dušanbe, glavni grad Tadžikistana, na sastanak s predsjednikom zemlje Emomalijem Rahmonom, Putin je ondje i prenoćio. To je prvi put da je proveo noć van Rusije od siječnja 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je u srijedu sletio u Turkmenistan na okupljanje lidera pet zemalja koje okružuju Kaspijsko more, među kojima su i Azerbejdžan, Kazahstan i Iran. Samit je imao velik značaj jer Rusija nastoji proširiti svoj utjecaj u toj ekonomski vitalnoj i energetski bogatoj regiji, dok istovremeno želi popuniti vakuum moći, koji je za sobom ostavilo američko povlačenje iz obližnjeg Afganistana.

To je okupljanje uslijedilo nakon sukoba Putina s kazahstanskim kolegom. Bivše sovjetske zemlje dio su ruske sfere i riskiraju sudbinu Ukrajine ako krenu protiv Kremlja, insinuirao je Vladimir Putin kada je razgovarao s čelnikom Kazahstana Kasimom Žomartom Tokajevim u Sankt Peterburgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin je na samitu poklonio dvije ručno rađene sablje i šah s Urala Gurbanguliju Berdimuhamedovu, ekscentričnom bivšem lideru Turkmenistana, koji je slavio svoj 65. rođendan. Nakon toga, Putin je održao kratku konferenciju za novinare za nekoliko novinara koji su ga pratili, odbacivši ideju da je njegova invazija na Ukrajinu imala suprotan učinak jer je navela Švedsku i Finsku da teže pridruživanju NATO-u. Ukrajina, koja je saveznik Zapada, rekao je, bila bi mnogo veća prijetnja od dvije nordijske zemlje.

Ruganje na račun izgleda

Također je komentirao fizički izgled zapadnih lidera, reagirajući na šalu britanskog premijera Borisa Johnsona o tome da ga slikaju polugolog na konju kao što je to radio Putin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mislim da bi to bio odvratan prizor, u svakom slučaju", rekao je ruski predsjednik.

Putin često održava tišinu u periodima visokog pritiska. Takav je bio uoči invazije, nakon što je više od mjesec dana javno govorio o Ukrajini. U tjednima nakon invazije, više puta su prolazili dani da se nije pojavljivao pred kamerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putinova izolacija je pojačana pandemijom, a praćena je velikim izljevima bijesa i nezadovoljstva usmjerenim prema Zapadu. U svom govoru u kojem je najavio početak invazije, on je Zapad predvođen Amerikancima nazvao "imperijom laži“ i zaprijetio svim zemljama koje se umiješaju u sukob na "posljedice s kakvima se nikada nisu suočili u svojoj povijesti“. Putin se u ožujku obrušio na prozapadne Ruse opisujući ih kao "ološ i izdajnike“ koje bi društvo ispljunulo "kao muhu“.

Ali od nedavno Putin manje prijeti i vraća se svom opuštenijem imidžu. Ruski lider je usporedio svoju borbu s osvajačkim ratovima Petra Velikog u 18. stoljeću, jasno dajući do znanja da sebe vidi kao povijesnu ličnost u višegodišnjoj potrazi za vraćanjem izgubljenih zemalja i slave Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova strategija

Izgleda da je njegova strategija sada pričekati jer očekuje da će odlučnost Zapada posustati pod ekonomskim pritiskom i da će se vlada ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog raspasti dok Rusija napada njegove snage i gradove. Putin vjerojatno očekuje i da američki predsjednik Joe Biden postavi granice američkoj pomoći Ukrajini, kako bi izbjegao širi sukob.

Putin nije spomenuo Ukrajinu ili obračun sa Zapadom u svom osmominutnom govoru u Turkmenistanu u srijedu, što je još jedan znak kako on planira povratak u rutinu. Umjesto toga, govorio je o ruskim naporima da poboljša transport i turizam u regiji i da se pozabavi zagađenjem i ribarstvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi kaspijski brod za krstarenje, rekao je, isplovit će sljedeće godine iz ruske oblasti Astrahan u delti rijeke Volge. Ime broda - Petar Veliki.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo