PROSE S DJECOM KOJA SE RUŠE OD VRUĆINE: /

Regiju potresla scena iznemoglog dječaka koji se jedva drži za majku

Image

Fotografiju majke koja prosi s malim malaksalim djetetom koje jedva stoji objavio je jedan korisnik Facebooka iz Srbije

2.8.2019.
7:19
VOYO logo

Baš kao i u Hrvatskoj, ni u Srbiji nije neobično vidjeti prosjake na ulicama. No, jedan prizor je šokirao Srbiju i u javnosti pokrenuo pitanje treba li se oduzimati djecu roditeljima koji s njima prose po ovim vrućinama. Fotografiju majke koja prosi s malim malaksalim djetetom koje se jedva drži objavio je jedan korisnik Facebooka iz Srbije. Prosili su na cesti, taman usred vrućeg asfalta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blic piše da je riječ o zloupotrebi djece te da nitko ne može ostati ravnodušan kada vidi tako nešto i ne zapitati se kako promijeniti stanje i pomoći toj izmučenoj djeci.

ŽIVE OD DJEČJIH DOPLATAKA: Oduzeli joj petero djece, a sa šestim u rukama i sedmim na putu i dalje prosi na hladnoći

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema svrhe nešto poduzeti?

Čitatelj Blica koji je posvjedočio potresnoj sceni malaksalog djeteta tijekom prošnje na cesti nije htio biti samo svjedok događaja, nego je odlučio reagirati. Zato se obratio komunalnim policajcima u blizini, no dobio je iznimno ležeran odgovor koji ga je vrlo razočarao. "Mi ih sklonimo s ulice, ali oni se nakon nekog vremena vrate i tako u krug", glasio je odgovor komunalaca. Dakle, poruka je da nema svrhe nešto poduzeti.

Novinari Blica odlučili su provjeriti tko je nadležan u slučaju beba i mališana koje odrasli zloupotrebljavaju za prosjačenje, no dobili su sličan odgovor. Ishod je isti: djeca su i dalje na ulici i zloupotrebljavaju se na najgori način, a nitko im ne može pomoći na pravi način jer ih roditelji prije ili kasnije vrate da prose na ulici.

Image
PROFESIONALNI PROSJACI OPSJEDALI SPLIĆANE: /

Krenuli s 'Bog ti pomogao', završili s proklinjanjem djece

Image
PROFESIONALNI PROSJACI OPSJEDALI SPLIĆANE: /

Krenuli s 'Bog ti pomogao', završili s proklinjanjem djece

Rješenje je oduzimanje djece?

Ministarstvo rada i socijalnih pitanja iz Srbije došlo je do rješenja ovog problema, a to je oduzimanje djece. Nevladin sektor je oštro kritizirao tu ideju.

Image

11.10.2010., Zagreb - Bosonoga djevojcica prosi izmedju automobila na krizanju Heinzelove i Vukovarske ulice. Pravobraniteljica za djecu upozorava da je prava pomoc djeci prosjacima prijava policiji, koja ce izvijestiti centar za socijalnu skrb koja ce onda poduzeti mjere za zastitu djeteta. Sva djeca imaju pravo na zdrave uvjete odrastanja, na odgovarajucu roditeljsku skrb, sigurnost, odgoj, obrazovanje, razonodu, druzenje s vrsnjacima i prezivljavanje, i stoga maloljetne prosjake treba skloniti s ulica, gdje su izlozeni ispusnim plinovima i opasnosti od udara automobila. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Naime, ministarstvo je izdalo direktivu da djeca za koju se "procijeni da žive na ulici moraju biti sklonjena otamo i oduzeta roditeljima". Upravo je prošli tjedan ta direktiva stigla na adrese socijalnih centara te se u njoj navodi da bi ove službe trebale "organizirati sastanke s policijskim upravama ili policijskim postajama i po hitnom postupku oduzeti dijete roditeljima za koje procijene da živi i radi na ulici".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz ministarstva poručuju da se djeca moraju skloniti s ulica

Zoran Đorđević, srbijanski ministar rada i socijalnih pitanja, izjavio je kako će učiniti sve kao ministar i građanin da svako dijete koje živi na ulici dobije adekvatnu zaštitu. "Djecu moramo skloniti s ulica, pružiti im podršku i zdravstvenu zaštitu. Cilj je da svako dijete ima uvjete za život i mogućnost završetka škole", rekao je Đorđević.

Dodaje da je to bio jedan od razloga zašto je prošlog vikenda osobno pozvao nadležne jer je na Autokomandi u Beogradu na tri mjesta vidio djecu od nekoliko mjeseci do tri godine kako prose. Kako navode u ministarstvu, važno je utvrditi s kim je dijete - je li s roditeljem, rođakom ili nepoznatom osobom. Nakon toga, treba ustanoviti postoje li uvjeti da dijete nastavi živjeti s obitelji. Ako ti uvjeti postoje, obitelj treba dobiti još jednu šansu, no ako ne postoje, dijete se treba smjestiti u odgovarajuću instituciju dok ne dobije adekvatnu pomoć, podršku i zaštitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo