To je otkrila grupa istraživača i arheologa kada su krenuli u 52.000 četvornih kilometara veliku džunglu Hondurasa i Nikaragve u potrazi za legendarnim 'Izgubljenim gradom Boga majmuna'.
Ekspedicija se borila sa zmijama koje su pljuvale otrov i probijala se kroz gustu džunglu kako bi pronašla grad, ali džungla je ta koja je imala zadnju riječ, te su dobili strašnu bolest, opasnu po život, piše Daily Mail.
Napustili grad pod prijetnjom bogova
Priča počinje još u 16. stoljeću, kada su stanovnici grada znanog i kao 'Bijeli grad' pobjegli iz njega, vjerujući da je uklet. U stvarnosti patili su zbog invazije europskih doseljenika, koji su sa sobom donijeli razne bolesti na koje domaći nisu bili imuni.
Stotinama su godina razni istraživači pokušavali pronaći bivšu metropolu i predmete koje su njegovi stanovnici ostavili kada su pobjegli. Ali grad je bio izgubljen negdje duboko u preko 50.000 četvornih metara džungle Mosquitia, koja pokriva granicu Hondurasa i Nikaragve, te je potraga porazila i najhrabrije istraživače.
U stvari, radi se o jednom od posljednjih znanstveno neistraženih mjesta na svijetu. Do sada.
3D mapiranje džungle
Pisac Douglas Preston i istraživač Steve Elkins, uz financijsku pomoć snimatelja dokumentaraca Billa Benensona, koristili su najnoviju tehnologiju kako bi locirali misteriozan grad. Koristili su laserske uređaje za obradu slike montirane na staroj Cessni Skymasteru kako bi skenirali stotine kilometara džungle u samo jednome danu, leteći nad biljnim pokrovom dok su mapirali tlo koje se nalazilo ispod.
Dobivene informacije koristile su se kako bi se napravio 3D model koji je uputio neustražive istraživače prema njihovom cilju, pravokutnim građevinama, od kojih su neke imale i savršeni pravi kut.
"Ili su ih napravili ljudi, ili najinteligentnije krtice koje postoje", rekao je Benenson.
"Pa, znao sam da smo pronašli grad, drevni grad", potvrdio je Elkins, koji ga je pokušao pronaći još ranije, 1994. godine.
Zmije koje pljuju otrov
Ali kako bi stvarno otišli tamo i uvjerili se što su pronašli, trebali su zaboraviti na letjelice i otići tamo pješice, što je bio riskantan poduhvat za kojeg su se pripremali čitavu godinu.
Ne samo da su se morali probijati kroz gusto raslinje po neravnom terenu, već su im prijetile i bolesti, ozlijede ili još gore od lokalne flore i faune.
U to su se uvjerili kada im je jedne noći smrtonosna otrovnica ugmizala u logor. Andrew Wood, bivši SAS specijalac i stručnjak za ratovanje u džungli nožem je pogodio zmiju, ali ova je i dalje predstavljala smrtonosnu prijetnju.
"Pribio je zmiju", prisjeća se Elkins, "ali je zmija doslovno eksplodirala u totalnom napadu bijesa i stala gristi posvuda, štrcati otrov po zraku". Morali su joj odrubiti glavu da prestane. Glava je ostavljena pričvršćena uz drvo, kao trofej i kao upozorenje drugim zmijama.
Džungla u potpunosti prekrila grad
Na kraju je tim otkrio grad, ali je raslinje bilo toliko gusto da je bilo nemoguće vidjeti čak i temelje ogromne piramide koja je nekoć tu stajala. Tek kada su slijedećeg dana pronašli rezbotine shvatili su da su pronašli 'prokleti' grad.
"Netko je rekao "Hej, čekajte malo, tu je neko čudno kamenje", sjeća se Elkins. "Svi smo se vratili i prvo što smo vidjeli bila je glava jaguara kako izlazi iz zemlje, urezana u kamenu."
Otkriće je bilo toliko uzbudljivo da je sam predsjednik Hondurasa uzeo prvi artefakt, unatoč tome što su neki tvrdili kako je cijelo područje sveto te da bi sve trebalo ostati netaknuto.
A moguće je da je to i Bog majmun mislio.
Strašni parazit prepolovio istraživački tim
Jer nakon što je tim napustio džunglu, shvatili su da je nekoliko njihovih članova ponijelo nešto sa sobom - lišmaniozu, odvratnog parazita kojeg prenose pješčane muhe a koji stvara kaos u ljudskom tijelu.
"Parazit migrira u membranu sluznice vaših usta i nosa, i jednostavno počne jesti", objašnjava Preston. "Otpadne vam nos, usne, te na kraju cijelo vaše lice postane divovska otvorena rana."
Elkins i Benenson uspjeli su izbjeći zarazu, ali oko polovice tima nije bio te sreće, te su morali proći kroz poseban tretman. Nuspojave lijekova kojima su se liječili od parazita uključivale su povraćanje, grčeve, kao i neurološke efekte.
Prijetnja od te bolesti, kao i brojne druge opasnosti koje vrebaju u džungli, držati će istraživače dalje od nalazišta još neko dulje vrijeme.
"Jednostavno je preopasno", kaže Preston.
Bog majmun držati će svoje tajne skrivenima još neko vrijeme, izgleda.