Američki CNN dobio je interno izvješće farmaceutskog giganta AstraZenece u kojemu se opisuje neurološko stanje žene koja se razboljela sudjelujući u kliničkom ispitivanju cjepiva protiv koronavirusa. U izvješću se navodi kako je prethodno zdrava 37-godišnja volonterka iz Velike Britanije dobila transverzalini mijelitis (upalu leđne moždine) nakon što je primila drugu dozu cjepiva. Hospitalizirana je 5. rujna, a četiri dana kasnije, AstraZeneca je odbacila medijske napise da je jednom sudioniku kliničkog ispitivanja cjepiva potvrđen slučaj rijetkog neurološkog stanja pri kojem dolazi do upale leđne moždine, piše CNN.
'Jedan sudionik ispitivanja je neobjašnjivo obolio'
U dokumentu s oznakom "početno izvješće" navodi se kako je jedan sudionik ispitivanja imao problema s hodanjem, osjećao slabost i bolove u rukama te imao još neke simptome. To izvješće, sastavljeno 10. rujna, idućeg je dana poslano liječnicima koji vode klinička ispitivanja cjepiva. Prošloga tjedna AstraZeneca objavila je da je jedan sudionik ispitivanja "neobjašnjivo obolio" te da je čitavo ispitivanje cjepiva diljem svijeta obustavljeno. Nakon što su liječnici pregledali pacijenticu, u subotu je ispitivanje nastavljeno u Velikoj Britaniji, ali ne i u SAD-u.
Ipak, sudeći po riječima vodećeg američkog imunologa Anthonyja Faucija, pitanje je vremena kada će testiranje cjepiva biti nastavljeno i u SAD. On smatra oboljenje jedne sudionice testiranja "jednokratnom pojavom" te kaže da bi "bilo neobično posve zaustaviti testiranje na temelju jednog jedinog oboljenja". Neki, pak, znanstvenici tvrde da komunikacija AstraZenece o stanju pacijentice nije bila posve transparentna, dok je glasnogovornik kompanije kazao da "ne mogu otkrivati medicinske podatke".
A logo sign outside of a facility occupied by AstraZeneca in Germantown, Maryland on March 8, 2020.,Image: 505370363, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Simptomi se povlače, stanje pacijentice je mnogo bolje
A u izvješću do kojeg je došao CNN piše kako se ta sudionica testiranja, nakon primljene druge doze cjepiva, 2. rujna spotaknula trčeći. No, nije pala i nije imala vidljivih ozljeda vratne kralježnice. Međutim, sljedećeg dana osjetila je tegobe pri hodanju, bol i slabost u rukama i tijelu te glavobolju pa je 5. rujna hospitalizirana. Njezin neurolog kazao je da pacijentica ranije nije imala neuroloških simptoma niti je bolovala od kroničnih bolesti, ali uz napomenu da infotrmacije o njezinoj povijesti bolesti nisu potpune.
Prema izvješću koje je dobio CNN, nijedan drugi sličan slučaj nije dijagnosticiran među ostalim sudionicima testiranja cjepiva. U izvješću se također navodi da su se njezini simptomi u roku od nekoliko dana počeli povlačiti, a njezino stanje poboljšavati. "Snaga i spretnost u rukama postajali su bolji", piše u izvješću.
Nema dovoljno dokaza da je ovaj slučaj povezan s cjepivom
U pisanoj izjavi poslanoj CNN-u iz AstraZenece su poručili kako nema dovoljno dokaza da je oboljenje pacijentice povezano s cjepivom koje je primila, te da najvjerojatnije i nije u vezi s tim. "Tvrtka će nastaviti surađivati sa zdravstvenim vlastima širom svijeta, uključujući FDA u SAD-u, i prema njihovim uputama nastaviti klinička ispitivanja", stoji u tom priopćenju.
U priopćenju za medije, glasnogovornik Sveučilišta Oxford (koje s AstraZenecom radi na razvoju ovog cjepiva) izjavio je kako su "posvećeni sigurnosti sudionika testiranja i najvišim standardima ponašanja u našim studijama" te da će "nastaviti voditi brigu o sigurnosti".
U svijetu se trenutno, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u raznim fazama razvoja radi na oko 180 različitih cjepiva za Covid-19, no niti za jedno još nije dovršeno kliničko ispitivanje.