Prihod od nafte im pada
Napad se dogodio u nedaleko Deir al-Zour u istočnom dijelu Sirije koji je pod kontrolom Islamske države. Zračne napade izvela su četiri borbena aviona A-10 i dva helikoptera AC-130. Planovi za napad na infrastrukturu koja IS-u omogućava vađenje nafte, razvijeni su prije krvavog terorističkog napada u Parizu u petak, javlja New York Times.
Prema posljednjim informacijama s kojima mediji barataju, IS mjesečno zaradi oko 40 milijuna dolara na proizvodnji i izvozu nafte.
Bacili letke da upozore civile
Do ovog ponedjeljka SAD nije gađao cisterne koje su prevozile gorivo jer su izbjegavali civilne žrtve. Iz tog razloga su se proizvodnja, distribucija i trgovina naftom dosad za teroriste odvijali neometano. Nova kampanja protiv IS-a nazvana je Plimni Val II (Tidal Wave II). Ime je dobila po akciji izvedenoj tijekom Drugog svjetskog rata u kojoj su gađana rumunjska naftna postrojenja pod kontrolom Nacista.
Kako bi se smanjile civilne žrtve, dva aviona Two F-15s bacali su letke sat vremena prije napada kako bi upozorili vozače kamiona da napuste svoja vozila.
Područje gdje dolaze cisterne kako bi primile svoj sljedeći teret snimao je dron. Tako se došlo do informacije da je u funkciji ukupno oko 1000 kamiona.
Nema civilnih žrtava
U ponedjeljak je na terenu bilo 295 kamiona i trećina je uništena, javljaju američki izvori. Avioni A-10s bacili su dvadeset bombi od 225 kilograma. Nekoliko vozača je pobjeglo a, koliko je poznato, nema civilnih žrtava.
Glasnogovornik koalicije predvođene SAD-om, Steven H. Warren kazao je:
"Svrha akcije Plimni Val II je napad na naftna postrojenja IS-a kojim financiraju svoje djelovanje". Napad se dogodio tri dana nakon što su kurdski Pašmerge oslobodili grad Sanjar nakon jednogodišnje okupacije.