IZVORI FINANCIRANJA: /

ISIL mjesečno zaradi 50 milijuna dolara od prodaje nafte

Image
Foto: AFP

Ni američka diplomacija ni ruski zračni napadi nisu uspjeli spriječiti tzv.

23.10.2015.
17:04
AFP
VOYO logo

ISIL prodaje naftu s naftnih polja u Iraku i Siriji koji su na tritoriju pod njihvom kontrolom. Procjenjuje se da dnevno crpe oko 30.000 barela nafte u Siriji te između 10.000 do 20.000 barela u Iraku.

Barel nafte debelo ispod cijene

Prodaja nafte, najveći je trajni izvor prihoda ISIL-a i ključni razlog zbog kojeg su u stanju upravljati samoproglašenim kalifatom koji se prostire na velikim dijelovima Sirije i Iraka, prenosi agencija AP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ISIL prodaje naftu švercerima po niskim cijenama - ponekad za 35, a nekad za samo 10 dolara za barel - što je iznimno jefitino u odnosu na nešto manje od 50 dolara koliko je trenutačna cijena barela sirove nafte na međunarodnim tržištima, kazali su za AP irački dužnosnici. Šverceri kasnije tu naftu najčešće prepordaju u Turskoj.

DŽIHAD DŽIPOVI: Zašto Islamska država ima tako mnogo Toyotinih terenaca i pick-upova?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preprodaja nafte i reketarenje trgovaca

Nafta se ranije švercala velikim cisternama, ali sada, zbog straha od američkih zračnih napada, koriste se manje koje je teže otkriti.

Daniel Glaser iz američkog Ministarstva financija, koji prati financiranje terorista, procjenjuje da ISIL od prodaje nafte godišnje zaradi oko 500 milijuna dolara, te da organizacija još dodatno zaradi stotine milijuna dolara od reketarenja tvrtki koje se bave trgovinom na područjima pod njihovom kontrolom.

Image
CRNO TRŽIŠTE: /

Evo kako Islamska država zarađuje uništavanjem povijesnih lokacija

Image
CRNO TRŽIŠTE: /

Evo kako Islamska država zarađuje uništavanjem povijesnih lokacija

Iz banaka odnijeli milijardu dolara

Povrh svega, ekstremisti Islamske Države u ljeto 2014. opljačkali su podružnicu iračke središnje banke u Mosulu te još nekoliko drugih banaka i otamo odnijeli između 500 milijuna i milijardu dolara - procjenjuje Glaser.

Bez tih sredstava teško da bi ISIL mogao obnoviti infrastrukturu stradalu u kopnenim i zračnima napadima, a još k tomu izdašno plaćati borce koji im se, većinom radi zarade, priključuju iz čitavog svijeta, prenosi B92.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo